StoryEditor

Ponad tysiąc martwych ptaków w Śląskiem. Tylko patrzeć kiedy grypa zaatakuje drób

  W Rezerwacie Łężczok oraz Polderze Buków – Stary Roszków znaleziono mnóstwo padłych mew śmieszek. Pierwsze przypadki grypy ptaków wykryto w Rezerwacie Łężczok. Rośnie ryzyko dla ferm w okolicy...
27.04.2023., 12:04h

Wojewoda Śląski już we wtorek wydał rozporządzenie Wojewody Śląskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik wyznaczające obszary zagrożone grypą ptaków. Potwierdzono, że mewy padły od wirusa H5N1. Ponadto wojewoda wydał zakaz wchodzenia do obydwu rezerwatów, do czasu gdy posprzątane zostaną zwłoki ptaków i minie ryzyko roznoszenia wirusa. W rozporządzeniu również pojawiła się długa lista zakazów i nakazów dla mieszkańców oraz okolicznych hodowców drobiu.

 „Strefa objętą zakażeniem” 

1) miasto na prawach powiatu Rybnik;

2) powiat raciborski;

3) powiat wodzisławski;

4) gminy: Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany w powiecie rybnickim.

Sprawą będą zajmować się powiatowi lekarze weterynarii w Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim oraz inne służby.

Niestety zwykle gdy pojawia się tak duże ognisko przypadków w danym obszarze bardzo poważnie rośnie ryzyko zapadalności na grypę ptaków drobiu w chowie przydomowym, ale również utrzymywanego na fermach. Obecnie nasilenie wiosennych prac polowych nie poprawi sytuacji, a jedynie ją pogorszy.

Ostatnie ognisko grypy ptaków wyznaczono w 22 marca br. w miejscowości Przygodzice w woj. wielkopolskim. Do tej pory odnotowano 58. ognisk grypy ptaków oraz 43 przypadki, z czego ostatnie trzy dotyczą właśnie woj. śląskiego i opolskiego.

oprac. dkol na podst. wodzislawslaski.naszemiasto.pl/giw.gov.pl

fot. Kolasińska/Czekała/Envato Elements/

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:45