StoryEditor

Coraz precyzyjniejszy sprzęt do uprawy

Minimalizowanie uprawy, duże prędkości pracy, precyzyjne utrzymywanie głębokości roboczej, mniejsze ugniatanie gleby oraz ograniczanie zapotrzebowania na moc – to aktualne trendy w budowie maszyn o których opowiadał podczas IX Forum Rolników i Agrobiznesu Artur Szymczak, dyrektor zarządzający w firmie Kuhn Maszyny Rolnicze.

18.12.2024., 08:30h

Precyzja w uprawie

Uprawa musi być coraz bardziej precyzyjna. Maszyny są coraz szersze i coraz szybciej wykonują zabiegi agrotechniczne. Przy uprawie istotna jest odpowiednia głębokość pracy, właściwe ustawienie kąta pracy elementów roboczych, aby maszyna dobrze się zagłębiała i mieszała glebę w różnych warunkach.

W maszynach Kuhn wykorzystujemy nowoczesne technologie i układy hydrauliczne, które umożliwiają odpowiedni docisk każdej sekcji. Jest to system Steady Control, który umożliwia utrzymywanie stałej głębokości roboczej w płytkiej uprawie i głębokiej na całej szerokości roboczej, w tym również dla maszyn 12-m.

Najnowszy system Smart Soil Technology wykorzystuje ISOBUS, aby utrzymywać docisk sekcji bezpośrednio do gleby oraz zachować odpowiednią głębokość roboczą, która jest szczególnie ważna, kiedy robimy pierwszą uprawę pożniwną.

Przy dużej zmienności glebowej oraz na skłonach często brona talerzowa potrafi ściągać na boki. Rozwiązaniem firmy Kuhn jest funkcja Auto Lan, system, który umożliwia poziomowanie przedniej i tylnej części talerzówki, tak aby zawsze pracowała prawidłowo pod względem jakości pracy czyli kąta ustawienia dysków, ale również w linii ciągnika. Sterowanie Auto Lan odbywa się automatycznie bez ingerencji operatora. Ponadto brony Optimer możemy wyposażyć w funkcję Geo umożliwiającą zmianę głębokości roboczej na podstawie mapy lub do rejestrowania głębokości pracy. 

Zobacz także: Forum 2024: Nie obawiajmy się przyszłości ochrony roślin

Uprawa przedsiewna

Jeszcze do niedawna pracowaliśmy w siewie z prędkością 8 czy 10 km/h. Dzisiaj standardem jest 12 do 17 km/h. W związku z tym maszyna musi również podczas tej uprawy zachować głębokość np. 7 cm. W naszych maszynach stosujemy specjalny profil po to, aby trzymać w ryzach elastomery, odpowiadające za kopiowanie nierówności nawet przy dużych prędkościach.

W Polsce mamy mozaikę glebową i to jest duża trudność dla maszyn, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Często podchodzimy do maszyny i za pomocą klipsów zmieniamy głębokość bo np. jest większa ilość resztek pożniwnych i chwilowo trzeba zwiększyć głębokość pracy.

Systemy hydrauliczne to nie tylko sterowanie, ale również możliwości regulacji głębokości. Najlepiej zwiększać głębokość roboczą bezpośrednio obserwując pracę maszyny. Umożliwiają to układy hydrauliczne stosowane w nowoczesnych ciągnikach. Chodzi o bezstopniową regulację głębokości uprawy.

Głębokość siewu jest najbardziej istotna dla wschodów, a silne, równe wschody to lepszy plon. Na mozaice glebowej przy dużej prędkości siewu 12-17 km/h zastosowany profil Crossflex pozwala na utrzymywanie stałe głębokości siewu i stabilny docisk od 80 do 120 kg przy pracy z prędkością do 17 km/h. Dodatkowo na mozaikowate pola stosujemy węższe lub szersze koła dogniatającej, tak by redlica odpowiednio kopiowała teren i utrzymywała głębokość roboczą.

Wiele możliwości siewu

W nowym siewniku Espro 6002 zastosowano zbiornik z tworzywa sztucznego, obniżając masę 6-m maszyny aż o 700 kg, co umożliwia wykorzystanie ciągników o mocy 200–250 KM. Dla spełnienia obecnie obowiązujących obecnych praktyk w siewie, w modelu Espro 6002 RC jest dzielony zbiornik, z możliwością zamontowania dwóch dodatkowych siewników, co umożliwia wysiew czterech różnych roślin na dwie głębokości. Automatyzacja umożliwia sterowanie sekwencjami pracy, ale również zmienną aplikację kilku roślin, w tym nawozu.

Mocniejsze materiały

Zastosowanie nowych materiałów do wzmacniania i zwiększania trwałości elementów roboczych wpływa na zmniejszenie kosztów uprawy i siewu. Dura Kuhn (napawane) i Dura Karb (węgliki spiekane) to rozwiązania umożliwiające pracę tych elementów roboczych w glebach suchych i zakamienionych. Dążenie do integracji automatyzacji, wielofunkcyjności oraz zastosowanie materiałów o wysokiej trwałości to przyszłość nowoczesnego rolnictwa.

Zobacz wywiad!

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. styczeń 2025 21:24