StoryEditor

IX Forum Rolników i Agrobiznesu: Europa potrzebuje silnego rolnictwa (sesja główna)

Od rana wspólnie z rolnikami, ekspertami i przedstawicielami branży rolniczej uczestniczyliśmy w sesjach tematycznych. Teraz przyszła pora na sesję główną naszego IX Forum Rolników i Agrobiznesu pt.: "Europa potrzebuje silnego rolnictwa – innowacyjnego, zrównoważonego, gwarantującego bezpieczeństwo żywnościowe". Zobacz relację!

26.11.2024., 13:55h

Gości IX Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu na Sali Ziemi przywitali dr Maria Walerowska, redaktor naczelna top agrar Polska, Karol Bujoczek, Dyrektor Wydawniczy AgroHorti Media, Adam Koziolek, prezes AgroHorti Media oraz Adam Paradowski, prezes AgroHorti Media. 

image
FOTO: Bernat

Jakie główne założenia Dialogu Strategicznego?

Prof. Peter Strohschneider – przewodniczący Strategicznego Dialogu nt. Przyszłości Rolnictwa w UE przy KE pokazał w swoim wystąpieniu procedury dotyczące dialogu strategicznego, najważniejsze wyniki prac zespołu oraz ich dotychczasowy odbiór ze strony zainteresowanych.

image
Prof. Peter Strohschneider
FOTO: Bernat

- Główny nacisk zostanie położony na zalecenia dotyczące poprawy zarządzania polityką rolną, żywnościową i środowiskową, dalszego rozwoju Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) oraz perspektyw silniejszego ukierunkowania tego obszaru polityki gospodarczej na popyt ze strony odbiorców – wyjaśniał prof. Peter Strohschneider. Wskazał, że powinniśmy kształtować przyszłość poprzez wolny rynek i dobrze skonstruowaną WPR.

- Istotna jest kwestia dotycząca podejścia do żywienia i praktyki w emisjach CO2. Dialog przekonuje, że rolnictwo jest istotne dla całego krajobrazu rolniczego. Musimy je wspierać aby zachować konkurencyjność. W przyszłości rolnictwo będzie opierać się na m.in. organicznym rolnictwie - dodał Strohschneider. 

Zrównoważona uprawa to także mądre stosowanie ś.o.r.

Jak podkreślił z kolei Marcin Mucha, z Bayer Crop Science zrównoważone rozwiązania dla rolnictwa powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i uwzględniać m.in.:

– stosowanie środków chemicznych oraz biologicznych środków ochrony roślin, a także wysokiej jakości nasion, które są bardziej odporne na szkodniki czy niekorzystne warunki atmosferyczne;

– regeneratywne praktyki rolnicze, takie jak np. ograniczenie orki, odpowiedni płodozmian, czy rośliny okrywowe, które zwiększają zawartość materii organicznej w glebie i obniżają emisję gazów cieplarnianych;

– zastosowanie narzędzi rolnictwa precyzyjnego, czy wprowadzenie systemów wspierania decyzji dla rolników przez wprowadzanie narzędzi cyfrowych, co pozwala optymalizować koszty produkcji.

image
FOTO: Bernat

- Wyzwania w rolnictwie, mają charakter nie tylko lokalny, czy krajowy, a już globalny i nakładają się na codzienność rolników, którzy są pod olbrzymią presją m.in. polityki, wojny, czy rynku. Rolnik musi być wielozadaniowy i responsywny wobec oczekiwań rynku. Musi skupić się głównie na tym, aby jego działalność była dochodowa, a jednocześnie próbować dostosować się do dzisiejszej rzeczywistości. Rolnictwo cyfrowe, czy precyzyjne jest drogie, owszem, ale są też rozwiązania stricte stworzone pod małych rolników. Warto się nad tym pochylić i dać sobie szansę. Transformacja jest nieunikniona – mówił Mucha.

Zrównoważone i innowacyjne rolnictwo okiem BNP Paribas

- 50 tys. europejskich firm będzie musiało raportować emisyjność, zarówno po stronie dostawców, jak i producentów. Myślę, że za 5-6 lat większość obecnych tu na sali rolników będzie miało z tym do czynienia sprzedając swoje płody rolne - mówił podczas sesji głównej Maciej Piskorski, Dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BNP Paribas. Analizował możliwości zmniejszenia emisyjności w gospodarstwach rolnych z uwzględnieniem możliwego finansowania OZE m.in. fotowoltaiki czy biogazowni.

image
Maciej Piskorski, Dyrektor Departamentu Produktów Agro Banku BNP Paribas
FOTO: Bernat

- Dla firm, produkt będzie lepszy, gdy współczynnik emisyjności będzie dużo mniejszy. To będzie z korzyścią dla wszystkich. Nie chcemy takich rozwiązań jak Duńczycy, którzy będą musieli wnosić opłatę za emisyjność, ok. 100 euro rocznie od krowy. Postawmy zatem na rolnictwo regeneratywne, badajmy poziom próchnicy. W naborze na Rolnictwo węglowe wpłynęło 400 tys. wniosków, a więc całkiem nieźle. Biogazownie to też właściwy kierunek, mamy w Polsce 174 instalacje wobec 10 tys. w Niemczech – mówił Piskorski.

Podkreślił, że obecnie inwestycje w gospodarstwach opierają się na dofinansowaniach i kredytach (preferencyjne coraz trudniej otrzymać), jednak w tym drugim przypadku od banku oczekuje się umożliwienia finansowania inwestycji, które mogą sprzyjać modernizacji gospodarstw rolnych przy jednoczesnej redukcji wpływu na środowisko. Zaznaczył, że dokładnie w taki sposób działa Bank BNP Paribas. Dzięki umowie podpisanej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Bank BNP Paribas oferuje kredyt Agro Max, który umożliwia gospodarstwu rolnemu uzyskanie kredytu na inwestycje prośrodowiskowe z obniżeniem oprocentowania o 8 p.p. przez 24 miesiące i gwarancje 80% na jego spłatę, w tym na zakup ziemi.

Rolnictwo w pułapce klimatu

Michael Lösche, dyrektor zarządzający VH Polska przypomniał, że ten rok był wyjątkowo trudny i naznaczony wieloma klęskami – od przymrozków, aż po powódź i suszę. Wskazał, w jaki sposób zmiany klimatu, przesunięcia pór roku oraz anomalia pogodowe stające się normą, wpływają na wegetację roślin i straty w uprawach rolniczych. Kluczowe ryzyka pogodowe to susze, deszcze nawalne, przymrozki wiosenne, grad i ujemne skutki przezimowania roślin.

image
Michael Lösche, dyrektor zarządzający VH Polska
FOTO: Bernat

Branża ubezpieczeniowa musi dostosować się do tych wyzwań, wspierając rolników w zarządzaniu ryzykiem operacyjnym. Ekspert zastanawiał się, czy w przyszłości ubezpieczenia będą mogły pokrywać straty, które nie zagrażają istnieniu firmy, czy będą musiały koncentrować się na szkodach całkowitych, ale również czy powstaną nowe modele ubezpieczeń. Podkreślił, że to co kiedyś było ekstremalnym zjawiskiem obecnie stało się już normalnością. 

- Przed siedmioma miesiącami przez Polskę, ale i Holandię przeszła fala przymrozków, która wyrządziła nie lada szkody. Na horyzoncie natomiast nowe zagrożenie, w postaci deszczy nawalnych. Tylko we wrześniu zalało tereny w Czechach, Niemczech, Włoszech i w Polsce. Co nas czeka zatem w 2025 roku? Według badania VH Polska, rolnicy największe ryzyko upatrują w podatkach, cłach, cenach produktów rolnych, ale i nawozów. Szkody w uprawach znalazły się na czwartym miejscu. Rolnicy w przyszłości będą musieli zdecydowanie postawić na bardziej odporne odmiany - mówił Michael Lösche. 

NIE dla Mercosur! Jasne stanowisko rządu

Jednym z prelegentów podczas Forum był Czesław Siekierski, minister rolnictwa. 

image
FOTO: Bernat

- Wszystkie wyzwania w rolnictwie są istotne i musimy się do nich przygotowywać. Ale ważne są sprawy bieżące. Dziś Rada Ministrów przyjęła stanowisko w sprawie Mercosur. Jest ono negatywne. Ta umowa nie powinna być ratyfikowana. W tej sprawie stanowisko rolników jest jednoznaczne – podkreślał szef resortu rolnictwa.

Na razie Europa i Polska pozostają bezpieczne, a gwarantem tego jest kontynuacja Wspólnej Polityki Rolnej i – co wyraźnie pragnę zaznaczyć – jej wspólnotowy charakter. Dla Polski 20 lat obecności w zjednoczonej Europie było silnym impulsem przemian w rolnictwie. Rolnicy doskonale wykorzystali 80 mld euro z WPR, które zasiliły m.in. ich gospodarstwa.

Więcej na temat wystąpienia ministra: „NIE” dla umowy z Mercosur. Europa nie może sobie pozwolić na osłabienie własnego rolnictwa

image
Debata gospodarcza
• Marcin Mucha - Bayer Crop Science
• Michael Lósche - dyrektor zarządzający VH Polska
• Michał Grela, KGS S.A.
• Michael Horsch - prezes Horsch
• Maciej Piskorski - dyrektor Departamentu Produktów Agro, BNP Paribas Bank Polska S.A.
FOTO: Bernat
image
Debata polityczna pt.: "Wolny rynek i dobrze skonstruowana WPR - jak kształtować przyszłość?" udział wzięli:
• prof. Peter Strohschneider - przewodniczący Strategicznego Dialogu nt. Przyszłości Rolnictwa w Unii Europejskiej przy KE
• dr Czesław Siekierski - minister rolnictwa i rozwoju wsi
• Mirosław Maliszewski - przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa
• Wiktor Szmulewicz - prezes KRIR
• Artur Balazs - przewodniczący Kapituły, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej
• Damian Murawiec - rolnik, członek Ruchu Młodych Farmerów oraz Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników.
FOTO: Bernat
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 16:06