StoryEditor

Jak nowe technologie w rolnictwie przekładają się na ekonomię gospodarstwa?

Efektywne zarządzanie uprawami i nowe możliwości technologiczne to temat, który rozwinął dr Szymon Hoppe z firmy Bayer podczas IX Forum Rolników i Agrobiznesu. Jak to przekłada się na zysk ekonomiczny gospodarstw?

Nowe technologie, jak przekładają się na ekonomię w gospodarstwie?

Dawid Konieczka: Tematem Pańskiego dzisiejszego wystąpienia było efektywne zarządzanie uprawami rolniczymi, nowymi możliwościami technologicznymi. Gdzie te nowe technologie mają sens ekonomiczny? Jakie firma Bayer ma nowe rozwiązania właśnie w tym zakresie?

dr Szymon Hoppe: Tych metod i elementów agrotechnicznych poszukujemy wszędzie, ale przede wszystkim skupiamy się na odmianach. To właśnie one wiosną ze sobą bardzo duży postęp hodowlany i bardzo dużo cech, które można wykorzystać przy ekonomicznym zarządzaniu uprawami.

Zobacz także: Kukurydza będzie się opłacać? Łukasz Bojkowski o zwiększeniu rentowności uprawy i cyfrowym doborze odmian

Między innymi nasze odmiany czy to rzepaku, czy kukurydzy. W przypadku rzepaku mamy takie odmiany, które przygotowywane są w technologi Acceleron Precision tzw. standaryzowane nasiona, dzięki czemu poprawiamy precyzje wysiewu odmian, gwarantując roślinom odpowiednie warunki do wschodów i do rozwoju, a z drugiej strony możemy też oszczędzać na wysiewie, ponieważ precyzyjnie umieszczamy nasiona w rzędzie.

Kalibrowane nasiona do siewu punktowego

Dawid Konieczka: Takie dokładnie kalibrowane nasiona to przede wszystkim z przeznaczeniem do siewu punktowego rzepaku?

Tak do siewu punktowego, mają one zawsze taki sam kształt i wielkość od 2,2 do 2,4 mm co zapewnia, że do pojedynczego otworu tarczy zawsze trafia jedno nasiono, a to z kolei zapewnia nam równomierne rozmieszczenie nasion w rzędzie.

image

Odmiany rzepaku z odpornością na choroby. W jakim kierunku zmierza hodowla nowych odmian?

Dodatkowo dzięki platformie Climate FieldView specjalizujemy się w przygotowywaniu tzw. skryptów wysiewu nasion. Zaczęliśmy od kukurydzy, czyli odpowiednia odmiana, jest na podstawie historycznych danych dopasowywana do danego pola, które chcemy uprawiać, dzięki czemu w trakcie siewu wysiewamy odpowiednią ilość nasion w stosunku do potencjału plonotwórczego pola. Daje to nam również oszczędność na nasionach. Dalej no to możemy nakładać mapy nawozowe, czyli odpowiednie nawożenie pod potencjał plus dodatkowo przekłada się to na podstawie naszych historycznych wyników doświadczeń na zwyżkę plonowania.

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. styczeń 2025 04:35