StoryEditor

Kalkulacja i optymalizacja kosztów – innowacyjne produkty w praktyce

Żyjemy w trudnych czasach dla rolników. Po dwóch kryzysach – pandemicznym i wojny w Ukrainie – doświadczamy pewnych turbulencji, z których rolnicy powoli wychodzą. Kryzysy te zmusiły rolników do kalkulowania i optymalizowania produkcji w każdym zakresie. O tym, jak wykorzystać innowacyjne produkty, aby zmniejszyć koszty gospodarstwa, opowiadali dr inż. Aneta Mierzejewska z firmy Caldena oraz Mariusz Seweryn z firmy Ampol-Merol, podczas VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.
16.12.2023., 10:10h

Opłacalność produkcji i wahania cen płodów rolnych

Bartłomiej Czekała: Witamy na VIII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu. Nasi goście i zarazem prelegenci sesji Organizacja i zarządzanie, pani dr inż. Aneta Mierzejewska z firmy Caldena oraz pan Mariusz Seweryn z firmy Ampol-Merol. Podczas swojej prezentacji opowiadaliście państwo, jak można wykorzystać innowacyjne produkty w praktyce, aby zmniejszyć koszty gospodarstwa i zwiększyć rentowność produkcji.

Mariusz Seweryn: Zmiana klimatu i wahania cen płodów rolnych to dwa czynniki, które znacząco wpływają na sytuację rolników i opłacalność produkcji. W naszej firmie Ampol-Merol oferujemy wiele rozwiązań, które mogą pomóc w tych trudnych warunkach. Od lat współpracujemy z firmą Caldena, która dostarcza nam innowacyjne produkty. Jednym z nich jest MicroSpeed Energy, o którym dzisiaj opowiadaliśmy na panelu. To jest nawóz dolistny, który redukuje stres abiotyczny roślin, taki jak susza, wysoka temperatura czy promieniowanie UV. Nie możemy zlikwidować tego problemu, ale możemy go łagodzić. Myślę, że MicroSpeed Energy jest skutecznym rozwiązaniem, które sprawdziło się w tym roku.

Aneta Mierzejewska: MicroSpeed Energy jest produktem, który odpowiada na potrzeby rynku. Zmiany klimatu negatywnie wpływają na rośliny i ograniczają ich potencjał plonotwórczy. MicroSpeed Energy jest biostymulatorem z rewolucyjną technologią IRC. Zawiera on dwie substancje aktywne: inhibitor rozpadu chlorofilu i kwas pidolowy. Dzięki nim chlorofil w roślinie jest stabilizowany i chroniony przed rozpadem w warunkach stresowych, takich jak susza i wysoka temperatura. MicroSpeed Energy opóźnia proces starzenia roślin i przedłuża ich aktywność fotosyntetyczną. Co to oznacza dla rolników? Dłuższy okres fotosyntezy, większa ilość asymilatów i lepsze budowanie plonu. W skrócie, MicroSpeed Energy zapewnia stabilny plon w warunkach stresowych i zwiększa go w warunkach optymalnych.

Dawkowanie MicroSpeed Energy

B.C.: Zapytam o aplikację tego produktu, o którym Pani wspomniała. Jak i kiedy rolnicy powinni go stosować, aby był skuteczny? Kiedy należy go podać przed spodziewaną sytuacją stresową, np. przewidywane wysokie temperatury? Jak zadziałać, żeby to odniosło spodziewany efekt?

M.S.: Produkt stosujemy w dawce 0,25 litra na hektar. Zalecamy dwie aplikacje w odstępach 4-5 tygodniowych. Produkt jest fitohormonem, który utrzymuje się w roślinie i zwiększa zawartość chlorofilu nawet do 4 tygodni. Rośliny pod wpływem stresu, takiego jak susza, niedobór wody czy wysoka temperatura, tracą kolor i wybarwienie. Nasz produkt pozwala utrzymać zieloność liścia przez miesiąc, do 28 dni.

B.C.: Z naszego doświadczenia wiemy, że w niektórych rejonach Polski zdarzały się przymrozki do pierwszej połowy maja, a potem wysokie temperatury w drugiej połowie. Czy w takiej sytuacji jest ryzyko stosowania tego preparatu? Ile trzeba odczekać po przymrozkach, żeby móc go bezpiecznie stosować? Czy można go zastosować zapobiegawczo, skoro działa w roślinie przez 4 tygodnie?

M.S.: Pracując z nawozami dolistnymi czy biostymulatorami należy zachować co najmniej 2-dniowy okres przed i po przymrozkach, żeby nie degradować tej substancji, którą nanieśliśmy na roślinę. Produkt działa zarówno profilaktycznie, przed stresem abiotycznym, jak i naprawczo, po stresie. Mamy wiele doświadczeń z tego okresu wegetacyjnego, które pokazują, że produkt radzi sobie w sytuacjach kryzysowych, kiedy inne substancje zawiodły. Na przykład, produkt pomaga roślinie, która była narażona na negatywne pozostałości środków ochrony roślin z poprzednich lat. Wiemy, że ilość wody z nieba jest mała i rozkład tych środków jest wolny. To powoduje kumulację problemów. Rolnicy często zgłaszają się do nas z takimi trudnościami. Naszym rozwiązaniem jest przyspieszenie metabolizmu rośliny, poprawa fotosyntezy i pomoc roślinie i rolnikowi w uzyskaniu lepszego wyniku finansowego. To jest dla nas najważniejsze.

B.C.: Skoro mowa o rolnikach, to zapytam Panią Anetę o plebiscyt Izydory, w którym rolnicy docenili Państwa produkt miesiąc temu. Jak się to stało?

A.M.: Tak, to prawda. Chcemy bardzo podziękować rolnikom za głosowanie na nasz najwyższej jakości nawóz Agravita Siarczan Magnezu. Dzięki Państwu zdobyliśmy statuetkę Izydory, która jest dla nas bardzo cenna, bo to Państwo nam ją przyznali. Dziękujemy!

B.C.: Dziękuję za rozmowę!

Koniecznie zobacz nasz film! 

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:07