StoryEditor

Maciej Piskorski: Wprowadzanie praktyk rolnictwa zrównoważonego będzie kluczowe do utrzymania pozycji gospodarstw na rynku!

Raportowanie ESG, czyli sprawozdanie firmy z jej działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, już lada chwila będzie dotyczyć polskich firm, w tym tych z sektora rolno-spożywczego. Co to oznacza dla rolników? Niedługo ograniczanie emisyjności w gospodarstwach będzie kluczowe dla przyszłości produkowanych przez nie produktów!

18.12.2024., 18:00h

Zielona transformacja

– Na tym etapie, to już nawet nie my musimy jako bank zachęcać rolników do zielonej transformacji, a sami powinni to robić. Dlaczego? Przede wszystkim wchodzą dyrektywy unijne, jak choćby słynna dyrektywa o raportowaniu ESG przez duże przedsiębiorstwa. W przyszłym roku muszą zaraportować największe firmy, w kolejnych stopniowo coraz mniejsze. Są to firmy też m.in., które prowadzą skup produktów rolnych, w całym łańcuchu produkcyjnym, czyli jeżeli mamy produkt na półce, np. ser, to firma będzie musiała zaraportować całą emisyjność od początku do końca, a początek jest w gospodarstwie rolnym – podkreślał na naszym IX Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu 26 listopada Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro BNP Paribas.

Zobacz także: Branża nie jest gotowa na nowe standardy dobrostanowe

Zdaniem eksperta, wprowadzanie praktyk rolnictwa zrównoważonego będzie kluczowe do utrzymania pozycji gospodarstw na rynku.

– Jeżeli będą gospodarstwa, które będą mówiły, że nie będą nic robić, bo to, co robią, jest dobre, to w przyszłości najprawdopodobniej ich produkty nie znajdą rynku zbytu – zwracał uwagę Piskorski podczas debaty gospodarczej na Sali Ziemi.

Jak zatem jako bank premiują tych, którzy robią już coś więcej na rzecz ograniczania emisji? Zobacz wywiad.

Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. grudzień 2024 21:01