StoryEditor

Piotr Walkowski: Najpilniejsza sprawa to dotarcie do rolników z informacją dotyczącą Krajowego Planu Strategicznego

Silna reprezentacja Wielkopolskiej Izby Rolniczej obecna była na VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu, serwując przybyłym nie tylko smaczne śniadanie, ale również sporą garść wiedzy dotyczącej priorytetów Izby. Z jej prezesem Piotrem Walkowskim rozmawialiśmy m.in. o aktywności WIR w dobie nowych rozwiązań legislacyjnych związanych z płatnościami dla przedstawicieli sektora rolnego.
06.12.2022., 11:12h
Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wymienił podczas rozmowy z red. Bartłomiejem Czekałą najważniejsze działania, w które zaangażowana jest Izba oraz jej główne priorytety.
– Myślę, że obecnie najpilniejsza sprawa, to dotarcie do rolników z informacją dotyczącą KPS-ów, czyli jakie płatności, z czego będzie można skorzystać. Wiemy po dzisiejszym spotkaniu, że jeszcze daleka droga do zatwierdzenia rozporządzeń wykonawczych, a zostało niewiele, bo zaledwie trzy miesiące do startu z płatnościami – mówił Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.
Szef WIR wyraził zadowolenie, że już ponad 50 procent rolników w Wielkopolsce ma wyrobiony ePUAP, który będzie niezbędny do złożenia wniosków o płatność. 
– W Wielkopolsce około 55 tysięcy rolników ma już wyrobiony podpis elektroniczny, więc wiemy, że te 50 procent zostało przekroczone. Będziemy w tej chwili informowali, dalej zachęcali, żeby nie czekając na rozporządzenia, kto będzie chciał złożyć wnioski o płatności, żeby sobie podpis na tym ePUAP wyrobił. Druga kwestia – dążymy do tego, żeby zarówno ustawa jak i rozporządzenia wykonawcze jak najwcześniej ujrzały światło dzienne, ponieważ konstrukcja wniosku o skorzystanie z ekoschematów, uwzględnienie warunkowości, będzie decydowała o wielkości dopłat, które rolnicy będą mogli otrzymać. Dlatego uważamy, że to jest bardzo istotne. Te 110-115 tysięcy gospodarstw rolnych w Wielkopolsce oczekuje na to. 
Jak dodał, od dwóch miesięcy WIR prowadzi szkolenia dla rolników z bioróżnorodności. 
– Dwa lata temu weszliśmy w takie konsorcjum z Centrum Doradztwa Rolniczego i z ośrodkami doradztwa rolniczego z całej Polski. No i już praktycznie we wrześniu myśmy łączyli elementy KPS-u z kwestiami związanymi z ekoschematami i warunkowością, przekazując zainteresowanym ważne informacje. Mamy olbrzymią kopalnię wiedzy dzięki zapytaniom, które na spotkaniach rolników padają, bo ludzie chcą wiedzieć, jak to wszystko będzie wyglądało w praktyce.
Obejrzyj cały wywiad!
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 16:23