Szacowanie szkód
Proces szacowania szkody składa się z kilku istotnych elementów. Z punktu widzenia plantatora niezmiernie ważne są oględziny plantacji po zdarzeniu. Aby cały proces został przeprowadzony rzetelnie, kluczowa jest współpraca pomiędzy rzeczoznawcą a rolnikiem zgłaszającym szkodę. W momencie zgłaszania szkody zaczyna się już współdziałanie, ponieważ od tego zależy dalsze postępowanie likwidacyjne. Obecność przy szacowaniu pozwala ustalić jasny i przejrzysty plan likwidacji szkody, dopasowany do danego zdarzenia. Każde pole jest inne, dlatego profesjonalna likwidacja szkód uwzględnia indywidualne warunki uprawy i nie opiera się na utartych schematach.
Wyznaczenie obszarów uszkodzonych podczas oględzin ułatwiają najnowsze technologie, np. drony, ale też konsultacja z rolnikiem, który doskonale zna swoje plantacje. Uczestnicząc w ocenie poniesionych strat, już na etapie szacowania szkody rolnicy mają pełną kontrolę nad tym procesem, a całość przebiega szybko i transparentnie, a w przyszłych sezonach będą wiedzieli, jak zareagować, kiedy znowu wystąpi podobne ekstremalne zjawisko pogodowe.
Podczas oględzin można zaobserwować, jaki wpływ mają czynniki pogodowe na rośliny oraz w jakim stopniu uszkodzenia potrafiły się zregenerować. Taka wiedza i doświadczenia pozwalają udoskonalać metodykę szacowania, a ostateczny wynik procesu jest najbardziej uczciwy dla obu stron.
Po prezentacjach nastąpi debata ekspertów, którzy wskażą na różne formy zabezpieczenia dochodu firmy i gospodarstwa przed szeroką gamą ryzyk ze strony klimatu, jak i zmiennej sytuacji na rynkach.