StoryEditor

Agrofotowoltaika, czyli łączenie paneli słonecznych z uprawami może zwiększyć plony i przychody rolników

Rolnicy w Europie Środkowej, w tym w Polsce, mogą zwiększyć plony owoców i malin nawet o 16% i zarobić 5400 złotych na hektar, łącząc uprawy pszenicy z panelami słonecznymi (znanymi jako agrofotowoltaika) – wynika z nowej analizy zespołu doradców energetycznych Ember.

30.08.2024., 14:29h

Agrowoltaika pozwala rolnikom uzyskać dodatkowe źródło dochodu ze sprzedaży energii elektrycznej, jednocześnie zachowując ziemię pod cele rolnicze. Poprawia również retencję wody w przypadku suszy i chroni uprawy przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Dla roślin lubiących cień, może to przynieść znaczące korzyści. Analiza pokazuje, że agrowoltaika nad malinami zwiększa plony nawet o 16%, jednocześnie produkując 63% energii elektrycznej jaką dostarczałaby tradycyjna farma słoneczna.

– Obserwujemy coraz więcej susz i ekstremalnych zjawisk pogodowych, a agrowoltaika może pomóc w ochronie upraw. Instalacja paneli słonecznych w połączeniu z produkcją rolną może również stabilizować dochody rolników troszczących się o bezpieczeństwo żywnościowe Polski i Europy – powiedział dr Paweł Czyżak, jeden z autorów raportu.

Rośliny takie jak pszenica czy owies są bardziej wrażliwe na zacienienie, ale pionowe panele słoneczne utrzymują straty plonów poniżej 20% dzięki szerokim odstępom między rzędami, co pozwala na korzystanie z maszyn rolniczych.

Analiza Ember wykazuje, że sprzedaż energii elektrycznej z paneli słonecznych z nawiązką kompensuje ewentualne straty plonów. Przykładowa kalkulacja pokazuje, że przy połączeniu paneli słonecznych z pszenicą, przychody na hektar mogą być dwanaście razy wyższe niż z samej uprawy pszenicy. Przekłada się to na potencjalny roczny zysk w wysokości 5400 złotych na hektar z połączonej sprzedaży energii elektrycznej i pszenicy. Może to oferować rolnikom bardziej stabilny model biznesowy, jako że sama produkcja pszenicy (bez agrofotowoltaiki) może w Polsce przynosić straty netto. Kalkulacja nie uwzględnia dopłat innych niż bezpośrednie, przy czym wszystkie dopłaty powinny być również dostępne dla rolników korzystających z agrofotowoltaiki.

image
FOTO: JB

Polska ma ogromny potencjał

Agrowoltaika może stanowić duże możliwości w Europie Środkowej, w szczególności w Polsce, podkreśla raport. Czechy, Węgry, Polska i Słowacja stanowią jedną piątą (19%) użytków rolnych w Unii Europejskiej. Analiza Ember szacuje, że w tych krajach można by zainstalować 180 GW agrowoltaiki, z czego 119 GW w samej Polsce - w porównaniu do 19 GW całkowitej mocy energii słonecznej w Polsce dzisiaj.

Agrowoltaika mogłaby produkować 191 TWh energii rocznie w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji. To ponad dziesięć razy więcej niż potrzeba rocznie na zasilanie rolnictwa i przetwórstwa spożywczego w całym regionie (17 TWh), co umożliwiłoby rolnikom sprzedaż nadwyżki energii do krajowych systemów energetycznych.

Regulacji wspierających agrofotowoltaikę wciąż brakuje

W Europie zrealizowano już ponad 200 projektów agrofotowoltaicznych. Większość z nich znajduje się w Niemczech, Francji, Włoszech i Niderlandach, gdzie przepisy pozwalają na współdzielenie gruntów na cele rolnicze i produkcję energii elektrycznej bez utraty dotacji. Według ostatnich badań, ponad 70% rolników w Niemczech jest obecnie gotowych do wdrożenia agrowoltaiki, aby stabilizować warunki finansowe i zabezpieczyć uprawy.

image
FOTO: JB

W przeciwieństwie do tych krajów, wytyczne i przepisy wspierające rozwój agrowoltaiki nie są w pełni wprowadzone w Europie Środkowej, w szczególności w Polsce. Grunty rolne biorące udział w produkcji energii słonecznej są wykluczone z dotacji, co uniemożliwia ich wykorzystanie do produkcji żywności. Niedawne wprowadzenie regulacji dotyczących agrowoltaiki w Czechach zapoczątkowało debatę na ten temat. Węgry, Polska i Słowacja wciąż nie mają jednak żadnych przepisów dotyczących agrowoltaiki.

– Agrowoltaika przynosi rolnikom korzyści wynikające z transformacji energetycznej, ale pilnie potrzebne są regulacje, które pomogą rolnikom eksperymentować z nowymi modelami biznesowymi – powiedział dr Paweł Czyżak.

Jeśli interesuje Cię produkcja energii ze Słońca lub biogazu i chcesz dowiedzieć się więcej – zapisz się na nasze seminarium Energia Odnawialna w Rolnictwie, które odbędzie się już 10 września w Miłosławiu w woj. wielkopolskim. Zapraszamy!

Prelegentem, który będzie mówił o fotowoltaice będzie prof. Paweł Obstawski z SGGW (Energia z pola do domu. Aktualna sytuacja na rynku fotowoltaicznym, przepisy i procedur). Pełny program wydarzenia TUTAJ

Zapisz się klikając w baner poniżej

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. sierpień 2024 14:29