StoryEditor

Agrofotowoltaika: prąd i żywność pod jednym dachem

Czy można pogodzić produkcję prądu i żywności na jednym polu? Rosnące niczym grzyby po deszczu na glebach niższych klas farmy fotowoltaiczne niebawem mogą spotkać się z krytyką za przyczynianie się do ograniczenia powierzchni obszarów rolniczych. Można temu przeciwdziałać bez rezygnacji z wielkopowierzchniowej fabryki prądu.
15.11.2020., 23:11h

Agrofotowoltaika to rozwijany w różnych miejscach świata system zakładający współfunkcjonowanie wielkopowierzchniowej farmy fotowoltaicznej z tradycyjną produkcją rolniczą. Dzięki agrofotowoltaice energia elektryczna i żywność mogą być wytwarzane w jednym miejscu w tym samym czasie.

Moduły w pionie

Moduły słoneczne zamontowane pionowo na wyższych stojakach zacieniają uprawy rolne, poprawiają bilans wodny i jednocześnie produkują tanią energię elektryczną do zasilania firmy.

– Podwójne wykorzystanie gruntów rolnych jest zasobooszczędne, chroni uprawy przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi i otwiera nowe źródło dochodu dla rolników”. Zużycie energii nie wpływa na pierwotne przeznaczenie terenu. W obliczu rosnącego niedoboru miejsca jest to decydująca zaleta – podkreśla Klaus Josef Lutz, prezes zarządu BayWa, spółki intensywnie rozwijającej się na rynku energii odnawialnej. Technologia pionowych modułów fotowoltaicznych pozwala na rolnicze wykorzystanie nawet 90% powierzchni gruntu.

Kto może skorzystać?

Nie każda uprawa nadaje się do agrofotowoltaiki. Według Lutza system z większym prawdopodobieństwem będzie dominował w kultur...

Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 21:28