Agrowoltaika: Panele ograniczają erozję wietrzną gleby
Przy agrowoltaice możemy mówić nawet o wzroście plonu, bo około dwumetrowe płoty z dwustronnymi panelami fotowoltaicznymi ustawione w odpowiednio oddalonych rzędach ograniczają erozję wietrzną i nadmierne przesuszanie gleby. Najbardziej popularny montaż modułów w osi północ-południe pozwala dostosować okres zwiększonej produkcji energii podczas porannego i popołudniowego szczytu zapotrzebowania.
Farma fotowoltaiczna a farma agrowoltaiczna
Podczas naszego seminarium Energia odnawialna w rolnictwie Barbara Michałowska wspomniała, że branża potrzebuje opracowania definicji agrowoltaiki, by nie prowadzić do nadużyć i nie nazywać każdej farmy fotowoltaicznej farmą agrowoltaiczną. Tu nie ma tak wydajnej produkcji prądu jak w przypadku zwykłych farm, bo często będzie się montować mniej wydajne półprzezroczyste moduły, np. nad koronami drzew w sadzie, by produkcja roślinna dalej mogła być prowadzona. Podobnie w przypadku płotów fotowoltaicznych, które muszą być rozsunięte na tyle żeby rolnik mógł swobodnie przyjechać szerokim sprzętem np. opryskiwaczem.
Farma agrowoltaiczna a podatek rolny i dopłaty bezpośrednie
- Aby zapewnić opłacalność takiej inwestycji na takim terenie należy pozostawić podatek rolny i możliwość otrzymywania dopłat - zaznacza Michałowska. Moduły agrowoltaiczne w przypadku sadów chronią uprawy przed gradem, nawalnym deszczem, a w chowie ptactwa zabezpieczają przed łatwym dostępem drapieżników.
- Reprezentuję firmę Corab, która jest producentem takich systemów i dostarcza je na Zachodzie, gdzie już funkcjonuje takie prawo. Mamy więc nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli również w Polsce wykonywać takie instalacje - dodaje.