StoryEditor

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim: substraty od rolników i przemysłu

Dziś kukurydza i gnojowica, a w przyszłości również odpady z przemysłu rolno-spożywczego będą zasilać biogazownię rolniczą o mocy elektrycznej 499 kW w Iłówcu Wielkim k. Poznania. Inwestorem jest WPIP Green Energy, a generalnym wykonawcą robót oraz dostawcą technologii agriKomp Polska.
14.08.2023., 17:08h

4 tys. MWh energii elektrycznej

W eksponowanym miejscu przy ważnej drodze w województwie wielkopolskim w Iłówcu Wielkim (powiat śremski) otwarto nową biogazownię rolniczą, z której w ciągu roku do sieci będzie trafiało nawet 4 tys. MWh energii elektrycznej.

– Cieszymy się, że jesteśmy blisko głównej drogi, bo to ułatwia logistykę dostawy substratów i odbioru pofermentu. Pokazujemy, że w biogazowni nie śmierdzi, a jedyny zapach wydobywający się z instalacji to zapach kiszonej kukurydzy. Dostarczona z gospodarstw gnojowica jest przechowywana w szczelnie zamkniętych zbiornikach – podkreśla Wojciech Nawrocki, wiceprezes Zarządu WPIP Green Energy.

Wojciech Nawrocki, wiceprezes Zarządu WPiP Green Energy nadzorował budowę i odpowiada za organizację i rozwój biogazowni.
Wojciech Nawrocki, wiceprezes Zarządu WPiP Green Energy nadzorował budowę i odpowiada za organizację i rozwój biogazowni.

11 tys. t kiszonki i gnojowicy

Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim powstała na działce o powierzchni 2,3 ha. Jej moc to 499 kW. Biogaz powstaje podczas fermentacji mezofilnej związków organicznych w temp. ok. 43°C. Następnie wytworzony biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, zostaje spalany w jednostkach kogeneracyjnych o mocy 250 kW każda. Roczna produkcja biogazu ...

Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:03