StoryEditor

Co zrobimy z panelami fotowoltaicznymi za 20 lat?

Według danych Agencji Rynku Energii we wrześniu br. łączna moc instalacji PV w Polsce wyniosła 15,6 GW. To ok. 39 mln szt. pracujących paneli. Co zrobimy z taką liczbą paneli po ich zużyciu? Czy jest się czego obawiać? O tym dyskutowano podczas debaty pt. Odzysk surowców z materiałów PV, organizowanej przez UN Global Compact Network Poland, na targach Poleco w Poznaniu.
02.01.2024., 15:42h

Fotowoltaika to główne źródło OZE w naszym kraju, które generuje 56% energii elektrycznej wytworzonej z OZE. Coraz większa świadomość społeczna, atrakcyjne dofinansowania oraz drożejąca energia spowodowały tzw. boom na budowę instalacji w ostatnich latach. Wszystko wskazuje na wzrost również w kolejnych latach.

Wielu z nas już na etapie planowania założenia instalacji PV zastanawia się, ile nasza instalacja rocznie wyprodukuje prądu, ile czasu będzie pracować i co zrobimy ze zużytymi panelami, gdy będzie trzeba ją zlikwidować. Choć jest to dość odległy temat, bo większość pracujących instalacji ma zaledwie kilka lat, to już teraz warto wiedzieć, czego mamy się spodziewać za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Kłopoty z recyklingiem paneli to także argument często powtarzany przez oponentów fotowoltaiki.

Żywotność paneli

Żywotność paneli fotowoltaicznych określa się najczęściej na 25–30 lat. Jak wiemy, wraz z okresem użytkowania paneli spada ich efektywność. Spadek wynosi zazwyczaj ok. 1% rocznie. Musimy jednak mieć świadomość, że instalacja jest narażona na uszkodzenia mechaniczne. Zagrożeniem może okazać się grad, gwałtowne burze czy wichury – zjawiska, na które nie mamy wpływu. Kolejną przyczyną zniszczenia paneli są uszkodzenia na etapie produkcji, transportu czy montażu (ok. 1–2%). Panele fotowoltaiczne traktowane są jako elektrośmieci. Zgodnie z przepisami w ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (DzU 2015, poz. 1688) po zakończeniu użytkowania trzeba je dostarczyć do punktów zajmujących się tego typu odpadami.

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 15:21