StoryEditor

Czy biogazownie uratują hodowle przed karami?

Jakie wyzwania i jakie wymogi przed hodowcami zwierząt stawia Unia Europejska i czy w spełnieniu tych wymogów pomoce będą biogazownie? O tym w trakcie pierwszej edycji naszego seminarium Energia odnawialna w rolnictwie rozmawialiśmy z dr Martą Cieślik z Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

25.09.2024., 10:41h

Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych

Podstawowymi wymogami, które stawia Unia Europejska to jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, czyli przede wszystkim chodzi o to żeby w gospodarstwach jak najbardziej zredukować korzystanie z kopalnych źródeł energii, ale także żeby zrównoważyć złe nawożenie. W tym celu trzeba ograniczyć jak najbardziej nawozy sztuczne i przestawić się najlepiej na nawozy organiczne, organiczno-mineralne pochodzenia naturalnego, np. poferment - wskazuje dr Marta Cieślik.

Jak zaznacza, jednym z wyzwań na kolejne lata będzie ograniczenie emisji gazów z hodowli, co można zrobić na kilka sposobów, np. przez zagospodarowanie odchodów z produkcji zwierzęcej i przekształcić ten niekontrolowany rozkład materii organicznej, który powoduje emisję dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu do produkcji warunkach kontrolowanych i wtedy głównymi produktami tego procesu będzie metan i dwutlenek węgla one nie są emitowane w sposób wolny do atmosfery tylko mogą być na przykład spalane na silnikach kogeneracyjnych i wtedy już sam fakt tego że metan zostaje w trakcie procesu spalania przekształcony do dwutlenku węgla. 

Warto wiedzieć, że metan ma dużo większy wpływ na globalne ocieplenie niż dwutlenek węgla. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj wywiad.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. wrzesień 2024 15:07