StoryEditor

Energia dla wsi 2025 – startuje nabór wniosków!

Rolnicy gotowi na inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) mogą już składać odpowiednie wnioski, aby uzyskać wsparcie z programu Energia dla wsi. Jakie działania obejmuje projekt?

04.02.2025., 11:30h

To już drugi nabór wniosków w programie Energia dla wsi. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na ten cel wyda 1 mld zł. Finansowanie pochodzi ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Dofinansowanie jest skierowane do rolników, spółdzielni energetycznych i jej członków. Osoby i podmioty zakwalifikowane do programu będą mogły uzyskać dotację od 45% do 65% kosztów kwalifikowanych oraz pożyczkę, maksymalnie do 100% kosztów kwalifikowanych projektu. Wysokość wsparcia jest uzależniona od rodzaju instalacji, jej mocy, a także od rodzaju podmiotu, któremu przyznano pomoc. Wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”).

Przeczytaj także: Miliardy na OZE dla rolników: czy warto skorzystać?

Energia dla wsi – ważne terminy

Aby zdobyć wsparcie, należy przedłożyć stosowne dokumenty do 19 grudnia 2025 roku. Warto jednak zrobić to jak najszybciej, ponieważ pula środków przeznaczonych na ten cel może wyczerpać się wcześniej.  Program niesie ze sobą efekt ekologiczny – zmniejszenia wpływu gospodarstw rolnych na środowisko. Z punktu widzenia gospodarstw rolnych, program zwiększa efektywność ekonomiczną gospodarstwa. Daje również efekt społeczny, bo wspiera rozwój spółdzielni energetycznych na terenach wiejskich. To także efekt bezpieczeństwa – uniezależniamy się od importowanych paliw kopalnych oraz wpływu krajów trzecich – podkreśla ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Energia dla wsi – na co można przeznaczyć pieniądze?

Uzyskane wsparcie beneficjenci mogą wykorzystać na budowę:

  • instalacji fotowoltaicznych,
  • instalacji wiatrowych,
  • elektrowni wodnych,
  • biogazowni/ biogazowni rolniczych w warunkach wysokosprawnej kogeneracji,
  • magazynu energii (jeśli jest zintegrowany ze źródłem energii odnawialnej budowanym w ramach jednej z wyżej wymienionych inwestycji).

Energia dla wsi – czy warto inwestować w biogazownie?

Dużym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w biogazownie. Nic dziwnego, dzięki nim rolnicy mogą wykorzystać odpady z produkcji rolniczej np. gnojowicę, aby przetworzyć je w biogaz potrzebny do wyprodukowania energii elektrycznej i cieplnej. Taki system pomaga obniżyć rachunki za prąd i skupić się na budowaniu efektywności gospodarstwa rolnego. –  Głównym obszarem zainteresowania wnioskodawców w programie Energia dla wsi są biogazownie rolnicze. W ramach programu zaplanowane jest również wsparcie dla elektrowni wodnych, wiatrowych i magazynów energii. Warto podkreślić proekologiczny charakter przedsięwzięć w programie Energia dla wsi m.in. biogazownie, dzięki którym mamy do czynienia z gospodarką o obiegu zamkniętym – analizuje Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Przeczytaj także: Agrowoltaika – jakie korzyści może przynieść gospodarstwom rolnym?

fot. envato elements

Źródło: NFOŚiGW

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. luty 2025 14:01