Marzenie każdego inwestora, czyli pełna dokumentacja farmy fotowoltaicznej, na którą składa się: decyzja środowiskowa, decyzja o warunkach zabudowy, pozwolenie na budowę oraz warunki przyłączenia dla planowanej lokalizacji są pierwszym etapem realizacji inwestycji, który zajmuje najwięcej czasu – przynajmniej 1,5 roku. Jakie są dalsze etapy budowy? Posłużymy się przykładem farmy fotowoltaicznej w Żubrowie w pow. sulęcińskim w woj. lubuskim, o mocy, 975 kW, wybudowanej przez firmę Pitern, na polu o powierzchni 1,3 ha.
Farma fotowoltaiczna – nośność gruntu
Zanim ze stacji transformatorowej do sieci popłynie prąd, potrzeba wielu tygodni pracy. Pierwszym krokiem jest badanie gruntu. Zadanie to leży po stronie dostawcy metalowej konstrukcji wsporczej dla modułów. W kilku wybranych miejscach wbijane są słupy i następnie odbywa się próba wyrywania konstrukcji. Jeżeli słup da się łatwo wyjąć, zwiększa się głębokość osadzenia.
Standardowo słupy wbijane są na 1,5 m. Zależy to od typu gleby, nachylenia terenu itp. W widocznej na zdjęciu farmie w Żubrowie na takiej głębokości wbitych jest 80% nóg, 15% na 180 cm, a 5% na 180 cm z zabe...