StoryEditor

Fotowoltaika rolnicza przynosi wyższy zysk na hektar?

Agri-PV oferuje rolnikom szansę na wyższe plony i zyski dzięki połączeniu produkcji żywności i energii. Sprawdź najnowsze badanie ekspertów.

15.09.2024., 12:00h

Agri-PV podnosi plony i zyski rolników w Europie Środkowej

Z badania przeprowadzonego przez think tank „Ember”, opublikowanego pod koniec sierpnia, wynika, że w Europie Środkowej zastosowanie fotowoltaiki rolniczej (Agri-PV) może znacznie zwiększyć plony niektórych upraw, podnieść zyski z hektara oraz prawie trzykrotnie zwiększyć produkcję energii odnawialnej.

Analiza dotyczyła jednoczesnego wykorzystania gruntów do produkcji żywności i energii elektrycznej w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i na Słowacji.

Zobacz też: Istne szaleństwo! Już jest sporo wniosków w programie Mój Prąd 6.0! Warto się pospieszyć!

Nawet 16-procentowy wzrost plonu upraw

Raport pokazuje, że plony roślin cieniolubnych, takich jak niektóre jagody czy owoce, mogą wzrosnąć nawet o 16% dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych. W przypadku mniej tolerujących cień roślin, takich jak pszenica, dodatkowe przychody z produkcji energii znacznie przewyższą mniejsze dochody z uprawy zbóż.

Potencjalny zysk dla polskiego rolnika – ponad 1 000 euro/ha!

Na przykładzie Polski instytut badawczy Ember obliczył, że roczny zysk z hektara dzięki połączeniu sprzedaży energii i uprawy pszenicy może wynieść 1 268 euro w zależności od cen energii elektrycznej. Dla porównania szacuje się, że w 2024 roku polscy rolnicy, którzy będą uprawiać pszenicę w tradycyjny sposób, mogą stracić 97 euro na hektarze. Jednak raport wskazuje, że ostateczne zyski zależą od modelu biznesowego oraz kosztów finansowania poszczególnych projektów.

Efektywne wykorzystanie ziemi zwiększa dochody rolników

Agri-PV umożliwia znacznie efektywniejsze wykorzystanie ziemi w porównaniu z tradycyjnym podejściem, w którym fotowoltaika i rolnictwo są od siebie oddzielone. Dzięki temu rolnicy mogą generować dodatkowe dochody, co pomaga im utrzymać stabilność finansową i rentowność gospodarstw.

Potencjał dla rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE) w regionie jest ogromny. W analizowanych krajach możliwe jest zainstalowanie systemów agrofotowoltaicznych o mocy 180 gigawatów, co mogłoby zwiększyć roczną produkcję energii odnawialnej w Europie Środkowej z 73 terawatogodzin (TWh) do 191 TWh.

image

Ogromny potencjał polskich biogazowni i rynku biometanu. Rząd zagwarantuje strategię rozwoju?

Czechy, póki co, liderem Agri-PV. Czy Polska, Węgry i Słowacja pójdą w ich ślady?

- Rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji mogą wykorzystać potencjał Agri-PV, aby zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne, a jednocześnie walczyć z kryzysem klimatycznym i rosnącymi kosztami życia – mówi dr Paweł Czyżak, dyrektor regionalny „Ember” na Europę Środkową i Wschodnią.

Jednak jak dotąd jedynie Czechy wprowadziły odpowiednie przepisy dotyczące fotowoltaiki rolniczej. Zdaniem ekspertów inne kraje powinny podążyć tą samą ścieżką.

WPR ma uwzględniać fotowoltaikę rolniczą

Najważniejsze jest skupienie się na korzyściach ekonomicznych dla rolników. Kluczowe jest, aby gospodarstwa korzystające z agrofotowoltaiki nadal otrzymywały wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Ponadto należy uwzględnić wszystkie rodzaje Agri-PV w przepisach, wspierać badania i rozwój oraz zapewnić środki na inwestycje początkowe.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. wrzesień 2024 12:02