StoryEditor

Kiedy sprawdzi się instalacja fotowoltaiki na gruncie?

Nie każdy rolnik może zainstalować fotowoltaikę na dachu. Czy wobec tego trzeba rezygnować z montażu instalacji PV? Czy warto zdecydować się na inną opcję?

18.02.2025., 14:00h

Rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne płacą wysokie rachunki za prąd. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne gospodarstwa są silnie zmechanizowane, opierają się na działaniu sporej ilości maszyn zasilanych prądem. Aby zmniejszyć wydatki na energię, rolnicy coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że rolnicy często dysponują sporymi obszarami, na pewno znajdzie się miejsce na instalację PV. Rolnicy chcący zainwestować w panele słoneczne mają więcej możliwości wyboru, aniżeli panele na dachu.

Fotowoltaika na gruncie – kiedy warto się zdecydować?

Zdarza się, że rolnicy nie mają innego wyjścia i montaż PV na gruncie. To jedyna możliwość, aby skorzystać z zielonej energii. Dzieje się tak, gdy dach:

  • ma chybotliwą konstrukcję, jest stary i czeka go remont,
  • zawiera azbest,
  • nie ma atrakcyjnej ekspozycji na słońce,
  • jest zbyt mały,
  • jego nieregularna budowa nie pozwala na swobodny montaż.

Fotowoltaika na gruncie – przepisy

Montaż fotowoltaiki na gruncie powinien spełniać podobne wymogi jak te, które obowiązują w przypadku fotowoltaiki dachowej. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba uzyskać specjalnego pozwolenia na budowę, jeśli montaż dotyczy urządzeń fotowoltaicznych o mocy nie większej niż 150 kW. Natomiast zawsze należy dokonać zgłoszenia montażu PV operatorowi systemu dystrybucyjnego, a w przypadku instalacji paneli o mocy przekraczającej 6,5 kW konieczne jest również zgłoszenie do Państwowej Straży Pożarnej (PSP). 

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na montaż PV?

Między innymi wtedy, gdy:

  • wysokość instalacji przekracza 3 m,
  • ingerujemy w budynek,
  • nieruchomość umiejscowiona jest na terenie Natura 2000,
  • budynek znajduje się w rejestrze zabytków.  

Przeczytaj także: Farma fotowoltaiczna od podszewki – jakie są etapy budowy?

Jakie są zalety i wady montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie?

Chyba największym walorem jest dowolność w wyborze miejsca i kąta nachylenia – możemy instalować panele w najbardziej nasłonecznionych obszarach gospodarstwa! Takie ułożenie jest dogodne, jeśli chodzi o montaż paneli o sporej mocy, a i serwisowanie paneli jest wygodniejsze. Dzięki fotowoltaice na gruncie można zagospodarować tereny, które nie są wykorzystywane. Natomiast wadą jest narażanie na kradzież i akty wandalizmu, dlatego należy zadbać o wysokie ogrodzenie oraz zabezpieczenie terenu. Panele na gruncie zajmują również sporo miejsca, które rolnik mógłby przeznaczyć na inne cele.

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. luty 2025 19:01