StoryEditor

Komu opłaca się inwestycja w mikrobiogazownię? (WYWIAD)

Pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa i zagospodarować odpady na miejscu, czy produkować energię na masową skalę? Odpowiedź na to pytanie pomoże podjąć decyzję w kwestii wyboru wielkości biogazowni. Tajniki produkcji biogazu właśnie w mikrobiogazowniach zdradza Adam Orzech, prezes firmy Naturalna Energia Plus.

27.09.2024., 12:00h

Budować dużą biogazownię?

Wielu rolników mających 100 czy 200 krów i kilkadziesiąt hektarów myśli o dużych biogazowniach minimum 500 kW.

– Rolnik musi sobie odpowiedzieć przede wszystkim, czy chce dalej hodować bydło lub świnie, a mikrobiogazownia będzie pracowała obok jego działalności i będzie dodatkiem, czy może ma zamiar otworzyć nowe przedsięwzięcie, założyć firmę i prowadzić działalność wytwórczą energii na większą skalę. Wtedy niech pomyśli o dużej biogazowni – radzi Adam Orzech z firmy Naturalna Energia Plus. 

Jeżeli budżet gospodarstwa stać na ok. 1,5 mln zł (uwzględniając dotację), to wystarczy na mikrobiogazownię, a w przypadku, gdy do dyspozycji jest kilkanaście milionów, warto pomyśleć o dużej. W mikrobiogazowni hodowca wykorzystuje tylko własny substrat, który ma w gospodarstwie, bo w dużej powinien być raczej gotowy na pozyskiwanie go z zewnątrz.

– Pamiętajmy, że mikrobiogazownie, będące dodatkiem do podstawowej działalności gospodarstwa, są projektowane w taki sposób, by były proste w obsłudze, ekonomiczne i użyteczne dla gospodarstwa – dodaje Orzech. 

Chcesz wiedzieć więcej? Obejrzyj całą rozmowę!

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2024 10:22