StoryEditor

Koniec z piecami gazowymi? Czy warto w nie inwestować?

Prawo unijne wciąż się zmienia, a wraz z nim polska rzeczywistość. Warto śledzić te modyfikacje, aby właściwie inwestować pieniądze i dobrze przeprowadzać zmiany we własnym domu czy gospodarstwie.

26.10.2024., 13:00h

Spis treści:

Unia Europejska i nowe zasady

Piecyk gazowy – czy ten pomysł nadal jest dobry?

Dyrektywa budynkowa

Ważne daty dotyczące dyrektywy budynkowej

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) to jedna z tych spraw, które warto monitorować, jeśli na przykład posiadamy piec gazowy lub chcemy go zamontować. Jeszcze jakiś czas temu zachęcano do wymiany tzw. „kopciuchów” właśnie na urządzenia na gaz, obecnie warto dwa razy zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Dlaczego?

Unia Europejska i nowe zasady

Postanowienia wprowadzane przez Komisję Europejską będą już zmieniać rzeczywistość w 2025 roku, w starej wersji był to rok 2027. Co się właściwie zmieni dla obywatela? Znikną rozmaite dotacje i zachęty do montowania kotłów zasilanych paliwami kopalnymi (jak węgiel, gaz ziemny, olej opałowy). To spora modyfikacja, ponieważ do tej pory wiele osób korzystało z systemu wsparcia do zakupu kotłów na gaz (np. z rządowego programu Czyste Powietrze). Od 2025 roku już nie będzie to możliwe. Zatem, czy nadal instalacja kotła gazowego się opłaca? 

Przeczytaj także: Więcej pieniędzy w programie „Energia dla wsi”! Od kiedy nabór?

Piecyk gazowy – czy ten pomysł nadal jest dobry?

Część osób chce wykorzystać kończące się dopłaty i zamontować takie urządzenie, ale warto wziąć pod uwagę fakt, że docelowo na terenie Unii Europejskiej korzystanie z paliwa kopalnego będzie zabronione. Montaż nowego kotła gazowego oznacza konieczność jego wymiany za kilkanaście lat – do 2040 roku kotły gazowe mają zostać wycofane. Uwaga! Wciąż będą mogły funkcjonować formy wsparcia, ale tylko do urządzeń oferujących rozwiązania hybrydowe, w których paliwa kopalne nie stanowią głównego źródła ciepła, a są uzupełnieniem wykorzystywanym w momentach największego zapotrzebowania na energię. W takim wypadku instalacja musi być połączona z innym system wykorzystującym energię odnawialną, np. z pompą ciepła.

Dyrektywa budynkowa

Celem dyrektywy budynkowej jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza i zwiększanie efektywności energetycznej budynków poprzez poprawę ich parametrów. Właśnie ogłoszono nowe normy jakości powietrza, o czym już pisaliśmy. Aby zwiększyć źródła zielonej energii, budynki będzie trzeba ogrzewać za pomocą prądu, energii ze słońca czy spalania biomasy. To dlatego warto inwestować w najnowsze technologie, jak fotowoltaika i pompy ciepła.

Ważne daty dotyczące dyrektywy budynkowej

Te liczby warto zapamiętać – od 2030 roku wszystkie nowe budynki nie będą mogły emitować dwutlenku węgla, mają być zeroemisyjne. Natomiast z kolejnym dziesięcioleciem regulacja ta obejmie wszystkie budynki, 2040 – to rok graniczny, nastąpi wtedy całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne.

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. grudzień 2024 19:40