Cztery kraje kontrolują globalny rynek biodiesla
Cztery kraje odpowiadają za 80% globalnej produkcji biodiesla. Szacunki Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) i Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), dotyczące globalnej produkcji biodiesla na rok 2022 wahają się od 57 mld do 59 mld USD. Obejmuje to biodiesel ze wszystkich rodzajów surowców, takich jak oleje roślinne, zużyte oleje/tłuszcze spożywcze i tłuszcze zwierzęce.
Zobacz też: Trendy w produkcji energii elektrycznej: Biogaz w stagnacji
Kto jest liderem produkcji biodiesla?
Oprócz UE, która jest największym producentem – przynajmniej na razie – z udziałem w rynku wynoszącym ok. 30%, kraje te obejmują USA i Indonezję (po 20%) oraz Brazylię (11%). UE jest na razie największym rynkiem dla biodiesla. Jednak USA i Indonezja szybko nadrabiają zaległości. Przyczyną tego stanu rzeczy jest polityczna decyzja UE o ograniczeniu wykorzystania roślin spożywczych i pastewnych jako surowca do produkcji biopaliw.
UE może utracić pozycję lidera biodiesla
Podczas gdy produkcja w UE i Brazylii rośnie raczej powoli, ale stabilnie, ambitne cele polityczne dotyczące konsumpcji krajowej w USA i Indonezji prowadzą do silnego wzrostu w tym sektorze. Jeśli ta tendencja się utrzyma, UE prawdopodobnie najpóźniej do 2025 r. utraci pozycję największego producenta biodiesla na rzecz jednego z dwóch pozostałych krajów, prawdopodobnie USA.
Boom na odnawialny olej napędowy napędza produkcję biodiesla w USA
W Stanach Zjednoczonych łączna produkcja biodiesla (FAME i HVO razem) znacząco wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat. Najpierw +21%, a następnie +24%, co oznacza całkowity wzrost o 5 mld dolarów. Głównym tego powodem jest boom na odnawialny olej napędowy w USA. Obejmuje to uwodornione oleje i tłuszcze, w praktyce HVO (hydrorafinowany olej roślinny). W rezultacie produkcja HVO w USA potroiła się do ok. 9 mld w porównaniu z 2021 rokiem.
Indonezja: Od oleju palmowego do biodiesla
W ciągu ostatnich dziesięciu lat Indonezja znacznie zwiększyła produkcję krajowego biodiesla. Było to spowodowane poszukiwaniem alternatywnego kanału zbytu dla rosnącej produkcji oleju palmowego, który w wielu krajach jest coraz bardziej krytykowany ze względu na ochronę środowiska i zmiany klimatu. Udział tego kraju w światowym eksporcie oleju palmowego wynosi ok. 55%, co odpowiada 27–28 mln ton.
Rozwiązaniem okazał się biodiesel, który bazuje na surowcu, jakim jest olej palmowy. Z biegiem lat rząd w Dżakarcie rozszerzył obowiązek mieszania biodiesla wprowadzony w 2006 r., z początkowych 2,5% do obecnych 35%. Szerzej o tym piszemy w dodatku Agroszef 3/2024 na str. 22.
Ten artykuł pochodzi z wydania 7/2024
czytaj więcej