StoryEditorMateriał promocyjny

Nowy opłacalny kierunek w rolnictwie. Poznaj przewagę Agro-PV nad tradycyjną fotowoltaiką w gospodarstwie rolnym

Panele fotowoltaiczne już od dawna są nieodłącznym elementem krajobrazu polskiej wsi. Coraz więcej rolników widzi bowiem realne korzyści płynące z odnawialnych źródeł energii. Co istotne, najnowocześniejsze technologie nie muszą oznaczać rezygnowania z dotychczasowej działalności rolniczej: gdyż wcale nie trzeba przeznaczać znacznej części gruntów, by umieścić na nich panele.

03.10.2024., 13:48h

Produkcję rolną da się połączyć z fotowoltaiką, która może zarazem stanowić dodatkowe źródło dochodu dla agronoma. Dlatego takie rozwiązania zyskują coraz większą popularność, np. we Francji, w Niemczech czy Czechach. Agrowoltaika, bo o niej mowa, to pozyskiwanie energii słonecznej za pomocą konstrukcji umiejscowionych ponad uprawami lub w formie międzyrzędowej, czyli tzw. płotów. W Polsce prekursorem rozwiązań fotowoltaicznych w rolnictwie jest rodzimy producent – Corab S.A. Firma dysponuje zarówno specjalną technologią, jak i wiedzą w tej dziedzinie. Co można zyskać dzięki połączeniu fotowoltaiki z produkcją rolną?

JAKIE KORZYŚCI DAJE AGROWOLTAIKA?

Stosowanie agrowoltaiki nie przekreśla dbałości o uprawy i dobrostan zwierząt. To działania wynikające przede wszystkim z nowego sposobu myślenia o energii solarnej. W przypadku osób prowadzących działalność rolniczą rozwiązuje problem braku gruntu pod instalacje fotowoltaiczne. W praktyce oznacza bowiem jednoczesne działanie w dwóch sektorach – produkcji rolnej oraz wytwarzania energii. Dzięki temu korzyść jest podwójna: instalacja Agro-PV pozwala produkować prąd z energii słonecznej, który można przeznaczyć na własny użytek lub odsprzedać do sieci publicznej.

  • CHARAKTERYSTYKA PRODUKCJI: Agro-PV o profilu wschód–zachód to instalacja agrofotowoltaiczna pozwalająca na generowanie energii na własny użytek w najkorzystniejszy dla użytkownika sposób. Dzienna produkcja jest podobna do tej osiąganej dzięki instalacji południowej, ale oprócz momentu wyraźnego dziennego szczytu jest ona stabilniejsza i bardziej wydajna. To szczególnie ważne ze względu na występujące w przypadku instalacji południowych problemy z przeciążeniem sieci w momencie szczytu produkcyjnego. Na całkowity poziom uzyskanej energii składa się zarówno produkcja ze strony wschodniej, jak i zachodniej. W przypadku konstrukcji pionowych, w których zastosowano moduły dwustronne (bifacialne), jest to suma energii powstałej z każdej ze stron czynnych modułu PV. Strona panelu skierowana na wschód rozpoczyna generowanie energii już od wschodu słońca, co trwa aż do wczesnych godzin popołudniowych. Gdy zakończy się czas jej działania, produkcję przejmie część panelu umiejscowiona po zachodniej stronie, która wytwarza energię od wczesnych godzin popołudniowych do zachodu słońca. Dzięki temu użytkownik zyskuje dostęp do energii bezpośrednio produkowanej przez PV przez znaczną część dnia. Warto zwrócić uwagę, że w ramach nowych zasad rozliczeniowych, czyli net-billingu, najbardziej opłacalne jest wykorzystywanie energii generowanej w danym momencie przez instalację fotowoltaiczną. Mniej korzystne jest sprzedawanie nadwyżki energii, która w danym momencie nie jest bezpośrednio wykorzystywana, gdyż późniejszy zakup wiąże się ze znacznie wyższą ceną.
image
FOTO: Corab
  • OSZCZĘDNOŚĆ PRZESTRZENI: Do zainstalowania konstrukcji pionowej potrzeba jedynie ok. 1 procent powierzchni zazwyczaj przeznaczanej pod klasyczne moduły fotowoltaiczne. Takie innowacyjne instalacje pozwalają na stosowanie tradycyjnych maszyn rolniczych, dzięki czemu nie zakłócają efektywnej pracy w terenie, np. mechanicznego koszenia łąk przy użyciu ciągnika.
  • POZYTYWNY WPŁYW NA UPRAWY: Agro-PV stanowi osłonę od wiatru i nadmiernego nasłonecznienia, chroni rośliny i uprawy przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak upały, susze, ulewne deszcze czy grad, obniża też poziom erozji gleby. Dzięki nim zapotrzebowanie na nawadnianie gruntów rolnych jest niższe nawet o 20 procent, a jednocześnie wzrasta zdolność gleby do magazynowania wody.
  • PIONOWY MONTAŻ MODUŁÓW: sprawia, że nie brudzą się tak łatwo jak moduły umieszczone pod mniejszym kątem oraz są częściowo oczyszczane przez deszcz. Ponadto w zimie na takich modułach nie zalega śnieg, co korzystnie wpływa na produkcję energii w tym okresie.
  • WYSOKIE WALORY ESTETYCZNE: konstrukcja pionowa ładnie się prezentuje i nie szpeci otoczenia.

W Polsce specjalistyczną technologię i wiedzę w tym zakresie zapewnia rodzima firma Corab. To firma obecna na rynku od ponad 30 lat, w ciągu których osiągnęła pozycję lidera w dziedzinie odnawialnych źródeł energii na skalę europejską. Oprócz paneli agrowoltaicznych Corab produkuje wysokiej jakości systemy fotowoltaiczne oraz oferuje kompleksowe rozwiązania od renomowanych producentów z branży OZE – zarówno dla komercyjnych instalacji PV, jak i dla klientów indywidualnych (prosumentów).

Wejdź na https://corab.pl/agro i dowiedz się więcej!

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. listopad 2024 04:27