StoryEditor

Podatek od gruntów, na których znajduje się fotowoltaika. Jak go opłacać?

Czy grunty rolne, na których znajdują się farmy fotowoltaiczne, są opodatkowane jak grunty, na których prowadzi się działalność gospodarczą? Jak rozliczać taką działalność?

16.08.2024., 11:52h

Pomiędzy lutym 2022 a lutym 2023 moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o 49,6 proc. Ze względu na to, że powstaje coraz więcej tak zwanych farm fotowoltaicznych, na energię słoneczną zagospodarowywane są grunty oznaczone jako grunty rolne w rozumieniu rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków – najczęściej farmy powstają:

  • na użytkach rolnych (symbol ewidencyjny R)
  • lub łąkach trwałych (symbol ewidencyjny Ł). 

Zobacz także: Nowy system rozliczania fotowoltaiki. Od kiedy wchodzi?

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości w zeszłym zainteresowała się kwestią opodatkowania gruntów, na których zlokalizowane są farmy fotowoltaiczne. 

- W ostatnich latach doszło do korzystnych dla fotowoltaiki zmian legislacyjnych, m.in. do umożliwienia lokalizacji wolnostojących elektrowni PV o mocy do 1000 kW na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne klas V, VI, VIz i nieużytkach, lecz wprowadzone zmiany w dalszym ciągu nie nadążają za realnymi potrzebami i nie regulują wszystkich kluczowych problemów - pisali posłowie w swojej interpelacji. 

Opodatkowanie gruntów z fotowoltaiką

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza. Jeżeli jest na nich prowadzona działalność gospodarcza, podlegają pod podatki od nieruchomości. 

“Prowadzenie działalności gospodarczej” rozumiane jest z kolei jako “wykonywanie konkretnych czynności, działań na gruncie, powodujących dokonanie zamierzonych celów lub osiągnięcie konkretnego rezultatu, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą”. 

Jaki podatek od gruntów rolnych z fotowoltaiką? 

Na gruntach, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, równolegle prowadzić można także inny typ działalności, o ile specyfika prowadzonej działalności gospodarczej na to pozwala. Jeżeli na działce znajduje się farma fotowoltaiczna, a mimo to rolnik może w ograniczonym zakresie wykorzystywać ją na potrzeby działalności rolniczej, pozostaje to bez wpływu na uznanie, że nastąpiło zajęcie jej na prowadzenie działalności gospodarczej, skoro zajęty teren jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania farmy fotowoltaicznej. Jeżeli głównym celem zagospodarowania działki jest działalność gospodarcza, w tym przypadku – farma słoneczna, podlega ona pod podatek od nieruchomości. 

Ministerstwo Finansów następująco skomentowało obowiązujące przepisy: 

- W związku z powyższym uzasadniona jest interpretacja, zgodnie z którą cały ogrodzony teren zajęty na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej w postaci farmy fotowoltaicznej, obejmujący powierzchnię gruntu, na której znajdują się panele fotowoltaiczne, jak również infrastruktura towarzysząca oraz pasy zieleni pomiędzy jej elementami konstrukcyjnymi podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem stawek właściwych dla gruntów związanych z prowadzeniem tej działalności w granicach objętych ogrodzeniem, w szczególności, gdy wolne przestrzenie ogrodzonej farmy fotowoltaicznej wynikają z konieczności zachowania norm technicznych lokalizacji jej poszczególnych elementów lub są niezbędne dla zapewnienia ich obsługi. 

Resort finansów podkreślił także, że jeżeli tylko część działki jest wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, podatek od nieruchomości należy zapłacić tylko od tej części.

Energia odnawialna w rolnictwie – ruszyły zapisy na nasze Seminarium!

Jeśli zastanawiasz się nad budową biogazowni lub chcesz zainwestować w fotowoltaikę, ale nie jesteś pewny czy w Twoim gospodarstwie to się opłaca, mamy dla Ciebie coś wyjątkowego. Już we wrześniu organizujemy Seminarium, podczas którego omówimy aspekty prawne inwestycji, warunki i zasady dofinasowania oraz wymagania technologiczne. Zapraszamy do zapisów!

Fot: Envato.elements

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
31. październik 2024 14:59