StoryEditor

Pompa ciepła – czy trzeba ją serwisować raz do roku?

Pompy ciepła są niezwykle popularne w naszym kraju. Jest ich coraz więcej, a do zakupu zachęcają rozmaite dofinansowania. Aby urządzenie służyło przez wiele lat, należy dbać o nie z pieczołowitością i zlecać regularne przeglądy.

15.10.2024., 14:00h

Spis treści:

Pompa ciepła – co warto skontrolować?

Jak często serwisować pompę ciepła?

Pompa ciepła a pogoda

Działanie pompy ciepła opiera się na pobieraniu ciepła z powietrza lub gruntu i przetransportowanie jej do instalacji grzewczej znajdującej się w domu, do grzejników czy do ogrzewania podłogowego. To dobre rozwiązanie grzewcze, również dla domów wiejskich, które są odpowiednio ocieplone i wyposażone w fotowoltaikę. W tych warunkach utrzymanie pompy ciepła nie generuje wielkich kosztów.

Pompa ciepła – co warto skontrolować?

Serwis pompy ciepła powinien być przeprowadzany przez profesjonalistę, który sprawdzi m.in. stan filtrów i przyłączy elektrycznych oraz poziom czynnika chłodniczego. Ważne jest także skontrolowanie czujników i bezpieczników, ewentualnych błędów zapisanych przez urządzenie oraz ciśnienia. Prawdopodobnie będzie także trzeba wyczyścić parownik. Kontrola obejmuje wszystkie części pompy układu dolnego i górnego, obiegu chłodniczego, a także całej automatyki. Regularne przeglądy umożliwiają wykrycie ewentualnych niedociągnięć i usterek, zapobiegając poważniejszej awarii, która może być bardzo kosztowna.

Przeczytaj także: Bon senioralny na horyzoncie! Jest propozycja rządu

Jak często serwisować pompę ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które psuje się rzadko. Aby jednak przedłużyć jej żywność i zadbać o jak najlepszą kondycję, zaleca się serwisowanie urządzenie raz do roku. W okresie grzewczym pompa zacznie pracować ze zdwojoną siłą i lepiej,

image
Pompa ciepła
FOTO: Envato Elements

Pompa ciepła a pogoda

Pamiętajmy, że pompa ciepła jest często wystawiona na skrajne i niesprzyjające warunki pogodowe, dlatego należy zadbać o jej dobre działanie. A co robić w przypadku zalania? Okazuje się, że nie wszyscy producenci gwarantują odporność urządzenia na zanurzenie w wodzie. W przypadku anomalii pogodowych może dojść do uszkodzenia układów elektronicznych i zepsucia pompy ciepła. W takim przypadku nie należy samodzielnie naprawiać szkody, jedynie autoryzowany serwis może oszacować ewentualne uszkodzenia. Jeśli przewidujemy możliwość zalania urządzenia, możemy poprosić serwisanta o zabezpieczenie na przykład rur prowadzących od pompy do wnętrza domu. 

image

Zwiększono budżet w ramach programu „Energia dla wsi” – warto się załapać!

Fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 14:12