Na mapie Polski powstała kolejna biogazownia rolnicza, tym razem w Krąplewicach w woj. kujawsko-pomorskim. Głównym substratem w produkcji biogazu jest tutaj gnojowica, pochodząca ze znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie fermy trzody chlewnej.
Inwestorem wybudowanej w Krąplewicach biogazowni jest firma Agri Plus, zajmująca się hodowlą trzody chlewnej i drobiu, produkcją roślinną oraz produkcją pasz. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2021 r., a po niespełna dwóch latach instalacja rozpoczęła pracę. Wykonawcą inwestycji była firma Biowatt.
Gnojowica i kiszonka do produkcji biogazu
Biogazownia w Krąplewicach do produkcji biogazu wykorzystuje gnojowicę świńską oraz kiszonkę z kukurydzy. Gnojowica pozyskiwana jest ze wspomnianej wcześniej fermy macierzystej. Kukurydza dostarczana jest w ramach umów przez miejscowych rolników. Biogazownia wyposażona jest w silnik o mocy 250 kW, który rocznie pozwoli na wytworzenie ok. 2100 MW energii, z czego ok. 1600 MW będzie sprzedawane, a pozostała energia pójdzie na potrzeby własne biogazowni.
Dzienny wkład do komory fermentacyjnej o poj. 3590 m3 stanowi w 95% gnojowica, a reszta to kiszonka (ok. 7 ton). Cały proces jest na bieżąco monitorowany. Codziennie badany jest poziom siarkowodoru, metanu, tlenu oraz dwutlenku węgla. Na podstawie przeprowadzonych badań dobierane są odpowiednie proporcje substratów. Dodatkowo dwa razy w miesiącu próbki pulpy pofermentacyjnej wysyłane są do laboratorium zewnętrznego.
– Gnojowica trafia z fermy do zbiornika wstępnego. Dalej tłoczona jest pompą do komory fermentacyjnej, gdzie zachodzi proces fermentacji. Wszystko odbywa się automatycznie w ustawionych odpowiednio odstępach czasu – opowiada Karol Przybyła, dyrektor produkcji roślinnej Agri Pus.