StoryEditor

Produkcja trzody i wytwarzanie energii elektrycznej, czyli biogazownia przy fermie świń

Jak dobrze i efektywnie połączyć produkcję trzody chlewnej z wytworzeniem energii elektrycznej? Przykładem na to jest nowo powstała biogazownia w Krąplewicach.
27.12.2023., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Gnojowica i kiszonka do produkcji biogazu
  • Dzienny wkład do komory fermentacyjnej
  • Poferment - wysokiej jakości nawóz
  • Ceny referencyjne biometanu
  • Ograniczona moc - stan polskiej sieci elektroenergetycznej

Na mapie Polski powstała kolejna biogazownia rolnicza, tym razem w Krąplewicach w woj. kujawsko-pomorskim. Głównym substratem w produkcji biogazu jest tutaj gnojowica, pochodząca ze znajdującej się w niedalekim sąsiedztwie fermy trzody chlewnej.

Inwestorem wybudowanej w Krąplewicach biogazowni jest firma Agri Plus, zajmująca się hodowlą trzody chlewnej i drobiu, produkcją roślinną oraz produkcją pasz. Budowa rozpoczęła się pod koniec 2021 r., a po niespełna dwóch latach instalacja rozpoczęła pracę. Wykonawcą inwestycji była firma Biowatt.

image

Karol Przybyła, dyrektor produkcji
roślinnej Agri Plus.

FOTO:

Gnojowica i kiszonka do produkcji biogazu

Biogazownia w Krąplewicach do produkcji biogazu wykorzystuje gnojowicę świńską oraz kiszonkę z kukurydzy. Gnojowica pozyskiwana jest ze wspomnianej wcześniej fermy macierzystej. Kukurydza dostarczana jest w ramach umów przez miejscowych rolników. Biogazownia wyposażona jest w silnik o mocy 250 kW, który rocznie pozwoli na wytworzenie ok. 2100 MW energii, z czego ok. 1600 MW będzie sprzedawane, a pozostała energia pójdzie na potrzeby własne biogazowni.

Dzienny wkład do komory fermentacyjnej o poj. 3590 m3 stanowi w 95% gnojowica, a reszta to kiszonka (ok. 7 ton). Cały proces jest na bieżąco monitorowany. Codziennie badany jest poziom siarkowodoru, metanu, tlenu oraz dwutlenku węgla. Na podstawie przeprowadzonych badań dobierane są odpowiednie proporcje substratów. Dodatkowo dwa razy w miesiącu próbki pulpy pofermentacyjnej wysyłane są do laboratorium zewnętrznego.

– Gnojowica trafia z fermy do zbiornika wstępnego. Dalej tłoczona jest pompą do komory fermentacyjnej, gdzie zachodzi proces fermentacji. Wszystko odbywa się automatycznie w ustawionych odpowiednio odstępach czasu – opowiada Karol Przybyła, dyrektor produkcji roślinnej Agri Pus.

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 03:03