StoryEditor

Relacja z seminarium top agrar Energia odnawialna z rolnictwa [VIDEO]

Inwestycja w odnawialne źródła energii może się okazać trampoliną do rozwoju nie tylko gospodarstwa ale i całej okolicy. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób zainwestować i na jaką technologie produkcji zielonego prądu postawić?

17.09.2024., 11:55h

W ostatnich latach Polska dołączyła do grona liderów produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE), a jej udział w krajowym miksie energetycznym przekroczył już 30%. Biogazowni mamy wciąż jak na lekarstwo, a za zdecydowaną większość produkcji prądu z OZE odpowiadają potężne farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe, w części postawione na naszych polach. To właśnie rolnicy powinni być kluczowym ogniwem rynku energii odnawialnej ze Słońca i biogazu!

image
Seminarium OZE
FOTO: Jan Beba
image
Wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski
FOTO: Jan Beba

Produkcja energii w obliczu coraz trudniejszej sytuacji na rynku płodów rolnych może się okazać poważnym atutem w utrzymaniu rentowności wielu gospodarstw. Jak to pogodzić i wybrać optymalną dla gospodarstwa drogę ku OZE? O tym rozmawiamy podczas dzisiejszego seminarium top agrar Polska w hotelu Bagatelka w Miłosławiu k. Wrześni. Nasi eksperci wraz z gronem partnerów szczegółowo wyjaśnią najważniejsze obecnie zagadnienia z zakresu biogazu i fotowoltaiki.

Śledź naszą relację na portalu i w mediach społecznościowych!

image
Prezes WIR Mieczysław Łuczak
FOTO: Jan Beba
  • Mała czy duża biogazownia: produkcja energii na własne potrzeby, czy na rynek? Jak inwestycja w biogaz może pomóc rolnikom dostosować się do nadchodzących norm?
  • Jak wygląda planowanie, budowa i użytkowanie biogazowni w praktyce? Jakie substraty mogą zwiększyć efektywność produkcji i przychody gospodarstwa?
  • Fotowoltaika i biogaz jako alternatywne źródło dochodów rolników. Co należy wziąć pod uwagę w rozwoju energetyki odnawialnej na przykładzie Niemiec?
  • Energia z pola do domu. Aktualna sytuacja na rynku fotowoltaicznym, przepisy i procedury.
  • Źródła finansowania inwestycji w fotowoltaikę i biogaz.
  • Blaski i cienie, czyli produkcja biogazu w praktyce. Czy rolnicy mogą zostać rzeczywiście kluczowym dostawcą energii z biomasy?

Produkcja biogazu w znaczący sposób ogranicza emisję gazów cieplarnianych ze środowiska. Spalany w biogazowni metan jest 25-krotnie większym obciążeniem dla środowiska niż dwutlenek węgla. W przypadku tlenków azotu szkodliwość jest niemal 300-krotnie wyższa - powiedziała dr Marta Cieślik z UP w Poznaniu. Przykład ten pokazuje, jak skuteczna w spełnieniu coraz bardziej ambitnych celów klimatycznych UE może być biogazownia.

Dr Cieślik wskazała też na różnice w budowie i potencjale małych i dużych biogazowni i ich zapotrzebowaniu na substraty.

image
dr Marta Cieślik Laboratorium Ekotechnologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
FOTO: Jan Beba

W kolejnym wystąpieniu Adam Orzech z firmy Naturalna Energia Plus, wyjaśnił od czego zależy decyzja o wyborze rozmiaru biogazowni.

- Mikroinstalacje o mocy do 50 kW jest idealną propozycją dla gospodarstw hodowlanych chcących dalej prowadzić hodowlę bydła, trzody czy drobiu, dla których biogazownia jest uzupełnieniem hodowli pozwalającymi zwiększyć efektywność gospodarstwa - wskazał Orzech.

- Do zadań właściciela mikrobiogazowni należy bieżący dozór, wymiana filtrów i prosty sereis agregatu kogeneracyjnego. To zakres pozwalający nadal skipiac się ns hodowli czy uprawie. Mikrobiogazownia nie powinna zabierać rolnikowi więcej niż 6 godzin aktywności - powiedział Adam Orzech.

Biogazownia uszyta na miarę. Jak dobrać technologię produkcji biogazu do potrzeb i możliwości gospodarstwa? To temat, który omówił Tomasz Kajdan Prezes firmy Biowatt.

image
Tomasz Kajdan Prezes firmy Biowatt
FOTO: Jan Beba
image
Tomasz Kajdan Prezes firmy Biowatt
FOTO: Jan Beba

- W dużych biogazowniach cennym elementem jest wstępny zbiornik procesowy, w którym mieszają się rozdrobnione substraty, dzięki czemu po przepompowaniu do głównego zbiornika fermentacja jest bardziej wydajna. Innym elementem stosowanym w przypadku fermentacji odpadów nienadających się do spożycia, jest higienizator. W temperaturze 70 st. Celsjusza wsad jest utrzymywany przez kilkanaście minut, co pozwala na dalsza wydajna fermentacje. To podobnie jak zbiornik wstępny najczęściej można spotkać w dużych biogazowniach o mocy np. 2 MW - powiedział Kajdan. 

Niemcy są europejskim liderem w zakresie produkcji energii z odnawialnych źródeł. Trzonem jest fotowoltaika i biogaz. Trzonem jest energia wiatrowa i fotowoltaika. Bywa, że te dwa źródła pokrywają 100% zapotrzebowania, co rodzi problem nadmiaru energii w sieci.

image
ekspert top agrar Hinrich Neumann
FOTO: M.Ś.

W Niemczech nadal funkcjonują zasady gwarantujące właścicielom instalacji OZE 20-letnie gwarancje odbioru energii po waloryzowanej cenie. To mija, dlatego w wielu gospodarstwach zyskowność instalacji fotowoltaicznej zależy od wykorzystania prądu bezpośrednio w gospodarstwie, np. do elektrycznych ładowarek, paszowozów itp. Nowym kierunkiem w Niemczech jest agrofotowoltaika, która pozwala na tym samym areale połączyć produkcję prądu z hodowla zwierząt czy uprawami.

Rolnicy powinni być kluczowym ogniwem rynku energii odnawialnej ze słońca i biomasy – debata z udziałem:

  • wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski,
  • Adam Orzech (Naturalna Energia Plus),
  • Tomasz Kajdan (BioWatt),
  • Hinrich Neumann (top agrar),
  • Mieczysłąw Łuczak (Wielkopolska Izba Rolnicza)

Drugą część naszego seminarium rozpoczyna dr inż. Kamil Kozłowski z firmy Biogas Technology. Jak zaznacza, w planowaniu inwestycji kluczowe jest dobre przygotowanie inwestycji ze szczególnym uwzględnieniem trudności natury formalno-prawnej.

image
dr inż. Kamil Kozłowski z firmy Biogas Technology
FOTO: Jan Beba

Bartosz Fabianowicz z banku Credit Agricole wskazał kluczowe wyzwania stojące przed każdym mieszkańcem naszej planety oraz wyjaśnił, z jakich źródeł można sfinansować inwestycję w odnawialne źródła energii.

image
Bartosz Fabianowicz z banku Credit Agricole
FOTO: Jan Beba

Polacy zachłysnęli się instalacjami fotowoltaicznymi. Dużo wiemy o zaletach tego źródła energii, ale wciąż niewiele o zagrożeniach- powiedział prof. Paweł Obstawski z SGGW w Warszawie.

image
prof. Paweł Obstawski z SGGW w Warszawie.
FOTO: Jan Beba

Marcin Szymański wraz z Mikołajem Juśkiewiczem z firmy Agraves wskazują źródła finansowania inwestycji w OZE. Niestety skala środków przeznaczona do dofinansowania np. w programie FEnIKS nie jest wystarczająca.

image
Marcin Szymański wraz z Mikołajem Juśkiewiczem z firmy Agraves 
FOTO: Jan Beba

Fot: Jan Beba/ Maciej Siwiński/ Paulina Janusz

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 20:41