StoryEditor

Rząd podwyższy zwrot nadpłat w systemie net-billing dla właścicieli fotowoltaiki

Jeszcze nie słabną echa protestów właścicieli fotowoltaiki, a już na horyzoncie pojawił się nowy pomysł mający stonować te nastroje. Czy prosumenci mogą czuć się zadowoleni?
16.07.2024., 08:00h

Spis treści:

System net-billing

Zwrot nadpłat w systemie net-billing

Nowy system rozliczania

Fotowoltaika w Polsce

Panele fotowoltaiczne w Polsce są bardzo popularne, ponieważ łatwo je zamontować, a ich dostępność wzrasta wraz z pojawieniem się atrakcyjnych dofinansowań. To pewne źródło zielonej energii. 

System net-billing

System net-billingu obowiązuje osoby, które założyły panele fotowoltaiczne po 31 marca 2022 roku. Zakłada rozliczenie wartości, a nie ilości energii elektrycznej zgodnie z rynkową miesięczną ceną. Taka sytuacja miała miejsce do 30 czerwca 2024 roku. Od 1 lipca prosumenci mogą zdecydować, czy chcą być rozliczani w net-billingu w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej, czy w oparciu o cenę godzinową. Od 1 lipca 2024 roku wartość energii wprowadzonej do sieci ma być ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynkach dnia następnego. W założeniu system ten miał być bardziej korzystny dla prosumentów, a także sprawiedliwy, jednak okazuje się, że właściciele fotowoltaiki narzekają. Chodzi głównie o cenę. Zdarza się, że w godzinach szczytu sprzedają swoją energię do sieci po minusowych stawkach. 

Przeczytaj także: W 2024 roku ruszy program „Moja elektrownia wiatrowa”! Jakie pieniądze można pozyskać?

Zwrot nadpłat w systemie net-billing

Wiceminister klimatu, Miłosz Motyka w programie Onet Rano zapowiedział, że zwrot nadpłat będzie podwyższony z 20 procent do 30. To zachęta, aby prosumenci chętniej wybierali między cenami godzinowymi, a miesięcznymi – Zwrot z nadpłat będzie w systemie net billing wyższy z 20 do 30 proc. My realizując dyrektywę w zakresie cen godzinowych, dajemy także możliwość wyboru pomiędzy cenami godzinowymi, a miesięcznymi –  powiedział wiceminister klimatu. Chodzi o niewykorzystane przez prosumenta środki za wprowadzoną do sieci energię elektryczną. Wszystko dlatego, że protestujący prosumenci wskazują na to, że ceny godzinowe są czasem tak niekorzystne, że ich wartość jest bliska zeru.

image
Panele fotowoltaiczne 
FOTO: Envato Elements

Nowy system rozliczania

Jaki jest cel tej zmiany? Chodzi o to, aby prosumenci zużywali większą ilość prądu w ciągu dnia, gdy najwięcej energii czerpiemy ze słońca. Warto wtedy korzystać z wszelkich urządzeń elektrycznych (jak czajnik, odkurzacz, piekarnik), a dzięki nowoczesnym aplikacjom i rozwiązaniom smart można niektóre sprzęty zaprogramować, aby pracowały w trybie dziennym, nawet gdy domownicy są poza domem. Do pełni korzystania z zielonej energii przydadzą się także magazyny energii, dzięki którym nie musimy pobierać drogiej energii z nocy. 

Fotowoltaika w Polsce

W Polsce wciąż przybywa domów z instalacją fotowoltaiczną, ta liczba rośnie w przysłowiowych oczach! – Na koniec grudnia 2023 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 17 GW, w tym wielkoskalowe elektrownie fotowoltaiczne 1,1 GW, a małe prosumenckie instalacje 15,9 GW. W porównaniu do 2022 r., w ciągu roku moc zainstalowana wzrosła o 5 GW. – czytamy w serwisie energia.rp.pl.

fot. envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. listopad 2024 12:23