Tańsze suszenie to jedna z zalet wykorzystania energii cieplnej, powstającej podczas spalania biogazu. Przekonuje o tym gospodarstwo w Działyniu k. Gniezna, gdzie od 2014 r. pracuje biogazownia o mocy 0,99 MWe, wybudowana za 14 mln zł, z unijnym wsparciem 3,8 mln zł.
Brykiet z pofermentu
– Po uruchomieniu biogazowni oddaliśmy do użytku suszarnię taśmową, o mocy 700 kW, zasilaną ciepłem z chłodzenia generatorów, w której suszymy odseparowany poferment – informuje Tadeusz Osiński (na zdjęciu), prezes spółki Biogaz Działyń. W ciągu doby może wysuszyć 2 tony poferementu o wilgotności początkowej 70%. Od początku założeniem była sprzedaż nawozu organicznego do ogródków działkowych i brykietu opałowego, powstałych na bazie wysuszonego pofermentu.
Poferment jest suszony tylko w okresach nawożenia (wiosna, jesień) w ilości wg zapotrzebowania rynku lokalnego. Opracowany przy współpracy z Instytutem Badawczym D. Chłapowskiego nawóz (zawartość suchej masy 10%) oferowany jest w 50-l workach (5 kg) w cenie 10 zł/szt., co wystarcza na 10 m2 ogrodu. Z kolei brykiet opałowy ma wartość opałową zbliżoną do drewna i kosztuje 400 zł/t.
– Roc...