StoryEditor

Ułatwienia dotyczące biogazowni rolniczych. Których obszarów dotyczą?

W ubiegłą środę tj. 18 października 2023 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które szczegółowo wymienia substraty możliwe do wykorzystania w biogazowni rolniczej. Wspomniane rozporządzenie jest uzupełnieniem przepisów wprowadzających ułatwienia dla biogazowni rolniczych.
23.10.2023., 15:10h
Ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. zadecydowała o ułatwieniach dotyczących przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych oraz ich funkcjonowania. Ułatwienia skupiają się na trzech kluczowych obszarach.

Biogazownie -ułatwienia: trzy kluczowe obszary

Ułatwienia dotyczące planowania i realizacji inwestycji polegają na:
  • przyspieszeniu procesu wydawania różnego rodzaju decyzji;
  • zwolnieniu z obowiązku zmiany przeznaczenia gruntów oraz ich wyłączenia z produkcji rolnej w przypadku biogazowni rolniczej lokalizowanej w gospodarstwie rolnym na powierzchni nie większej niż 1 ha;
  • umożliwieniu lokalizacji biogazowni rolniczej zajmującej powierzchnię do 1 ha terenu należącego do zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego, dla którego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje możliwość lokalizacji zabudowy związanej z rolnictwem, produkcją lub magazynowaniem;
  • wprowadzeniu szczególnego trybu lokalizacji biogazowni rolniczej o mocy powyżej 1 MW w drodze uchwały lokalizacyjnej rady gminy.

Ułatwienia dotyczące uznawania przedmiotów lub substancji za produkt uboczny

Ułatwienia w tym obszarze polegają na uproszczeniu procedury administracyjnej, która związana jest z potwierdzeniem czy dany substrat jest produktem ubocznym. Ułatwieniem jest, że potwierdzenie tego faktu może odbywać się bez obecności marszałka województwa.

Zobacz także: Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim: substraty od rolników i przemysłu

Nawozowe zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego

Ułatwienia w tym obszarze skupiają się na zwolnieniu z obowiązku rejestracji produktu pofermentacyjnego jako nawozu lub środka poprawiającego właściwości gleby. Warto pamiętać, że rozporządzenie ma różne zastosowanie w zależności od korzystania z ułatwień w danych obszarach.

Zastosowania rozporządzenia – jakie obszary?

Wśród obszarów zastosowania rozporządzenia znajdują się:

  • określanie katalogu substratów możliwych do wykorzystania w biogazowniach rolniczych, które będą stosowały się do ustawowych ułatwień w obszarze planowania i realizacji inwestycji – to podstawowy cel rozporządzenia; te biogazownie muszą wykorzystywać wyłącznie substraty z listy określonej w rozporządzeniu, a pozostałe (także te funkcjonujące przed działaniem ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu, jak i budowanych bez zastosowania ułatwień w obszarze planowania i realizacji inwestycji) – mogą wykorzystywać substraty spoza wspomnianej listy. Co istotne, inne substraty muszą się mieścić w definicji biogazu rolniczego w rozumieniu sugerowanym przez ustawę z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii.
  • uproszczenie procedur, które wynikają z ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, przez wskazanie przedmiotów lub substancji spełniających warunki uznania za produkt uboczny – jeśli substraty wskazane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi będą wykorzystywane do produkcji biogazu lub biogazu rolniczego (zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii), pozwoli to na skorzystanie z uproszczeń procedur dotyczących uznania odpadów za produkt uboczny; przedmioty i substancje podlegające temu uproszczeniu wymieniono w punkcie 2.4 załącznika do rozporządzenia, a warunki, jakie muszą spełnić, określa art. 10 ustawy o odpadach;
  • nawozowe zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego – zgodnie z ustawą z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu, produkt pofermentacyjny to płynna lub stała substancja organiczna powstająca w wyniku produkcji biogazu rolniczego (art. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii), wytworzona z substratów określonych w przedmiotowym rozporządzeniu. Każda biogazownia rolnicza w Polsce, która korzysta tylko z substratów wyznaczonych przez rozporządzenie, będzie miała możliwość skorzystania z ułatwień w zakresie nawozowego zagospodarowania produktu pofermentacyjnego.
oprac. Patrycja Lisowska 
Źródło: gov.pl
Fot: Sierszeńska
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. listopad 2024 07:08