Spis treści:
Podatek od wiatraków – punkt sporny
W jaki sposób biogazownia i wiatraki będą opodatkowane?
W Sejmie projekt nowelizacji będzie dalej opracowywany i trafi do kolejnych czytań jeszcze w listopadzie. Na ten moment sejmowa komisja finansów przyjęła stosowną poprawkę. Projektowane zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku, a więc pozostało mało czasu na dokończenie procesu legislacyjnego.
Podatek od wiatraków – punkt sporny
Gra toczyła się o to, czy takie obiekty jak elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia będą w całości uznane za budowle, czy tylko w zakresie części budowlanych. Obawy budziło to rozróżnienie, ponieważ w pierwszym przypadku przyniosłoby to sporą podwyżkę podatku (np. jeśli urządzenia techniczne elektrowni wiatrakowej czy farmy fotowoltaicznej byłby uznane za budowlę). Taka sytuacja mogłaby przynieść nie tylko wyhamowanie transformacji energetycznej i ograniczenie inwestycji w rozwój zielonej energii, ale także przyczynić się do zwiększenia kosztów funkcjonowania firm i wyższych opłat za energię.
Czytaj także: Rolniku – dowiedz się, o ile wzrośnie maksymalna prędkość poruszania się ciągnikiem po drodze!
W jaki sposób biogazownia i wiatraki będą opodatkowane?
Sejmowa komisja finansów publicznych, jak informuje Business Insider, przyjęła poprawkę, która stawia tę kwestię jasno – elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, biogazownia rolnicza, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski oraz skocznia, w części niebędącej budynkiem, będą opodatkowane wyłącznie od części budowlanych.
Fot. envato elements
Źródło: Business Insider