StoryEditor

Wycofanie pieców na gaz nie będzie dotyczyć wszystkich budynków! Co z obiektami rolniczymi?

W dyrektywie budynkowej nie chodzi tylko o piece gazowe. W tych przepisach zawarto przede wszystkim wskazania dotyczące termomodernizacji i stopniowego dochodzenia do zeroemisyjności. Co z tymi piecami?

13.09.2024., 10:00h

Spis treści:

Dyrektywa budynkowa

Jakie budynki będą zwolnione z dyrektywy?

Dyrektywa budynkowa a przyszłość

Przejście od źródeł energii, które mocno zanieczyszczają środowisko naturalne, jak np. węgiel, do tych ekologicznych, jak słońce i wiatr, poprzez zwiększanie efektywności energetycznej budynków to wyraźny cel dyrektywy budynkowej. Unia Europejska wycofuje się z opinii, jakoby piece na gaz ziemny miały być alternatywą dla tzw. kopciuchów. Wojna w Ukrainie zweryfikowała to podejście, zmuszając do poszukiwania nowych opcji. Aby uniezależnić się od rosyjskiego gazu, Unia stawia na odnawialne źródła energii, stąd pomysł wprowadzenia zakazu montowania pieców na paliwa kopalne, także na gaz ziemny. Te zasady na początku miałyby obowiązywać w nowych budynkach, a stopniowo także w tych starszych. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski reguluje rozmaite kwestie, w tym także powolne odchodzenie od pieców na gaz ziemny. Ale te zmiany nie będą dotyczyć wszystkich budynków.

Zobacz także: Już tyle wniosków w programie Mój Prąd 6.0! Trzeba się spieszyć!

Dyrektywa budynkowa

Nowela dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zakłada m.in.

  • od 2025 roku rząd nie będzie mógł zachęcać do montowania kotłów zasilanych paliwami kopalnymi (jak węgiel, gaz ziemny, olej opałowy), np. poprzez atrakcyjny system dopłat,
  • będą mogły funkcjonować formy dofinansowań do rozwiązań hybrydowych, w których paliwa kopalne nie stanowią głównego źródła ciepła, a są uzupełnieniem wykorzystywanym w momentach największego zapotrzebowania na energię,
  • od 2030 roku wszystkie nowe budynki nie będą mogły emitować dwutlenku węgla, mają być zeroemisyjne, a z biegiem lat regulacja ta obejmie wszystkie budynki, prawdopodobnie od 2040 roku – w tym roku będzie obowiązywać całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne,
  • zmniejszenie zużycia energii przez budynki – w przypadku budynków mieszkalnych o 16 procent do 2030 roku i o 20-22 procent do 2035 roku.

Jak osiągnąć ten cel? Poprzez inwestowanie w termomodernizację budynków o tych słabych parametrach energetycznych. W tych działaniach ma pomóc państwo np. przez wdrażanie specjalnych programów dotacyjnych.

image
Dyrektywa budynkowa 
FOTO: Envato Elements

Jakie budynki będą zwolnione z dyrektywy?

Portalsamorzadowy.pl informuje, że chodzi przede wszystkim o:

  • budynki zabytkowe,
  • budynki rolnicze,
  • miejsca kultu,
  • obiekty przemysłowe,
  • warsztaty,
  • domy o powierzchni użytkowej do 50 m kw.
  • budynki sezonowe, np. domki letniskowe (zamieszkane przez mniej niż cztery miesiące w roku).

Dyrektywa budynkowa a przyszłość

Celem dyrektywy budynkowej jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków, poprzez poprawę ich parametrów. W nowej rzeczywistości budynki będzie można ogrzewać za pomocą prądu, energii ze słońca czy spalania biomasy. Jedną z najbardziej lansowanych technologii jest i będzie fotowoltaika i pompy ciepła. 

Fot. envato elements

Źródło: Portalsamorzadowy.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 19:19