StoryEditor

Arkusz do kalkulacji kosztów

Chcesz mieć pogląd na to ile pieniędzy zostaje Ci w portfelu? – wykorzystaj nasz przykładowy arkusz kalkulacyjny.
27.04.2016., 10:04h

"Nie zmienisz ceny mleka w skupie, ale to nie znaczy, że nie masz realnego wpływu na swój zysk!" – podkreśla prof. Zygmunt M. Kowalski z UR w Krakowie na łamach artykułu: "Sposoby na kryzys niskich cen mleka" w majowym wydaniu "top bydło".

Zawarte w materiale informacje uzupełniamy o opracowany przez naszego redakcyjnego kolegę Jana Bromberka z działu "Zarządzanie", przykładowy arkusz kalkulacyjny. Narzędzie jest bardzo proste. Żeby uzyskać wartość nadwyżki bezpośredniej z produkcji 1 litra mleka (w arkuszu – obok ceny skupu mleka – zaznaczono kolorem czerwonym), należy wpisać w odpowiednie rubryki zarówno przychody, jak i koszty bezpośrednie w naszym gospodarstwie.

W naszym arkuszu kalkulacyjnym celowo pominęliśmy amortyzację obory. Wynika to z indywidualnych uwarunkowań, jakim podlega każde gospodarstwo. Dla przykładu, nowa obora na 100 krów za ok. 2 mln zł (przy wydajności 7 tys. l mleka od krowy rocznie) obciąża każdy litr białego surowca ok. 14 groszami kosztów (amortyzacja na 20 lat). Jeśli jednak utrzymujemy te same 100 krów w zamortyzowanej oborze, obciążenie kosztami dotyczy tylko bieżących remontów. W takim przypadku mamy więc...

Pozostało 27% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 22:58