StoryEditor

Iskrzy w końcowych negocjacjach ws Brexitu

Jak głosi wspólny komunikat prasowy: Copa-Cogeca, Celcaa, FoodDrink, EFFAT – pertraktacje handlowe między UE a Zjednoczonym Królestwem są na finiszu, ale niektóre ważne sprawy są jeszcze do uzgodnienia.
11.12.2020., 16:12h
Zrzeszenia i organizacje reprezentujące europejskich rolników, spółdzielnie rolnicze, producentów żywności, handlowców w sektorze rolno-spożywczym oraz pracowników tego sektora zwracają uwagę, że w końcowych negocjacjach związanych z Brexitem nie można pominąć niektórych ważnych zagadnień. Priorytetem jest tu m.in. ochrona miejsc pracy i umożliwienie dalszego rozwoju sektora rolno-spożywczego. Przedstawicielom branży chodzi o to, by strony osiągnęły wielokierunkowe porozumienie handlowe w ważnych aspektach, tj. zerowej stawki celnej, zerowych kontyngentów taryfowych oraz ujednolicenia przepisów, w tym dotyczących środków sanitarnych i fitosanitarnych oraz barier technicznych w handlu. Należy też dążyć do zapewnienia równych szans, uwzględniając prawa pracowników Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa.

Bez względu na to, czy końcowe porozumienie zostanie osiągnięte, reprezentacji branży rolnej sugerują o zajęcie się następującymi kwestiami:
  • By w momencie zakończenia negocjacji było ostatecznie wiadomo, jakie przepisy handlowe będą obowiązywać między UE a Zjednoczonym Królestwem, aby uniknąć chaosu gospodarczego i niepewności zatrudnienia w sektorze, który został już raz szczególnie dotknięty przez pandemię Covid-19.
  • Sektor rolno-spożywczy prawdopodobnie odczuje wpływ Brexitu dotkliwiej niż inne branże gospodarki, należy zatem wprowadzić konkretne środki umożliwiające jego płynne przejście w stan względnej równowagi oraz zapewnić szerokie wsparcie w ramach pobrexitowej rezerwy dostosowawczej UE.
  • Władze poszczególnych państw powinny przygotować sprawne i skuteczne kampanie informacyjne, które pomogą przedsiębiorstwom zrozumieć nowe zasady i zaplanować ich działalność.
  • Należy chronić prawa pracowników oraz zapewnić przedsiębiorcom niezbędne wsparcie, aby utrzymać bezpieczeństwo zatrudnienia milionów pracowników, którzy pracują w europejskim sektorze rolno-spożywczym.
  • Aby właściwie reagować na możliwe zakłócenia i sytuacje awaryjne, które mogą wystąpić po 31 grudnia 2020 r., niezbędne jest stałe prowadzenie dialogu z Komisją Europejską, władzami Zjednoczonego Królestwa, a także partnerami społecznymi i stronami zainteresowanymi.
[komentarz red.] Nie jest zaskoczeniem, że trwające od dawna negocjacje były i są uciążliwe. Rodzą też na finiszu zdecydowane postawy i ostre publiczne wypowiedzi osób w nie zaangażowanych. Świadczy o tym chociażby końcowa klauzula komunikatu przedstawicieli europejskiego sektora rolnego: „Bez względu na rezultat negocjacji zachęcamy UE i Zjednoczone Królestwo, aby wyzbyły się zajadłości, co pozwoli na budowanie solidnych i owocnych relacji z korzyścią dla wszystkich”.
[Źródło: Copa-Cogeca; oprac. bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 14:07