StoryEditor

Jesienią nie daj szansy dwuliściennym!

W oziminach zabieg zwalczania chwastów powinno się przeprowadzać zawsze jesienią, oczywiście jeśli warunki na to pozwolą. W przypadku rzepaku najlepsze efekty daje zabieg doglebowy przed wschodami rośliny uprawnej.
30.08.2016., 13:08h

Nie zawsze jednak uda się go wykonać. Częstym powodem rezygnacji z niego są warunki wilgotnościowe gleby. Jeśli jest ona nadmiernie przesuszona herbicyd nie zadziała (przykład poprzedniej jesieni). Wtedy należy wykonać zabieg nalistny. Warto tak dobrać substancje czynne, by zwalczały najczęściej pojawiające się chwasty na danym polu oraz takie, które mogą przezimować i stwarzać problem na wiosnę. Jak wiemy wiosną nie zawsze uda się wjechać w pole wcześnie z opryskiwaczem, a i chwasty są już wtedy dużo bardziej odporne na działanie herbicydów.

W uprawie rzepaku najgroźniejszymi chwastami konkurującymi z roślinami już od jesieni są:

  • maki,
  • przytulia czepna,
  • chaber,
  • taszniki i tobołki,
  • ostrożeń polny.

Poniżej tabela z substancjami aktywnymi, które można zastosować jesienią w rzepaku i zbożach na chwasty uciążliwe.

TABELA - pobierz!

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 13:27