StoryEditor

Koncepcja gospodarstwa ekologicznego

Zakłada w dużym uproszczeniu, że jest to samowystarczalny organizm o zamkniętym obiegu materii i energii, czyli produkcja roślinna nierozerwalnie związana jest z produkcją zwierzęcą.
26.08.2016., 10:08h

Przejście z systemu konwencjonalnego na ekologiczny wiąże się z tzw. okresem konwersji czyli gospodarowaniem wg zasad rolnictwa ekologicznego pod nadzorem jednostki certyfikującej, ale bez prawa znakowania produktów jako ekologiczne. Konwersja rozpoczyna się w momencie przystąpienia gospodarstwa do systemu kontroli i trwa dla upraw rocznych 24 miesiące poprzedzające siew roślin, których plon może uzyskać status 
produktu ekologicznego (także 24 miesiące poprzedzające zbiór pasz z trwałych użytków zielonych).

Zwierzęta ekologiczne, czyli jakie?

Zwierzęta ekologiczne to te, które od urodzenia są utrzymywane w gospodarstwach ekologicznych. Wyjątek dotyczy zwierząt znajdujących się fizycznie w gospodarstwie przystępującym do rolnictwa ekologicznego – po 24 miesiącach konwersji całego gospodarstwa mogą one (oraz ich produkty) uzyskać status ekologicznych. Zwierzęta dokupowane powinny pochodzić z innego gospodarstwa ekologicznego. Prawodawca dopuszcza zakup zwierząt ze źródeł konwencjonalnych wyłącznie w celach hodowlanych i wieku do 6. miesięcy w liczbie do 10% istniejącego stada. Okres konwersji dokupionych zwierząt, by móc sprzedawać...

Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 01:20