Zmiana planu, o której pisze Czytelnik, najprawdopodobniej zwiększyła wartość jego nieruchomości. Zgodnie z przepisem art. 36 ust. 4 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. DzU z 2020 r., poz. 293), jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości.
Opłaty tej nie pobiera się w przypadku nieodpłatnego przeniesienia przez rolnika własności nieruchomości, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na następcę – w rozumieniu przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników albo w zamian za rentę strukturalną.
W omawianym przypadku jednak, skoro nabywca nieruchomości (syn) sprzedał tę nieruchomość, zgodnie z przepisem art. 36 ust. 4a, gmina ma prawo naliczyć jemu opłatę. Gmina ma prawo naliczyć opłatę planistyczną w terminie 5 l...