Kooperatywa działa w ten sposób, że zbierają się chętni i powstaje lista zakupów. Na jej podstawie dokonywana jest zbiórka pieniędzy. Uczestnicy raz w miesiącu jadą po towar albo przyjmują go od rolnika ekologicznego dojeżdżającego do miasta.
W marcu ma być przeprowadzony nabór wniosków na tworzenie tzw. Krótkich Łańcuchów Żywności (KŁŻ). Na ten cel grupa rolników tworząca konsorcjum będzie mogła pozyskać z ARiMR dotację w formie ryczałtu. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z takiego wsparcia muszą docierać do końcowego odbiorcy bezpośrednio lub z maksymalnie jednym pośrednikiem. Warunkiem skorzystania z dotacji jest założenie grupy operacyjnej składającej się z pięciu członków, którzy z maksymalnie jednym pośrednikiem wprowadzają towary na rynek. Wsparciem zainteresowani są rolnicy z Kooperatywy.
Dla drobnych producentów rolnych sprzedaż bezpośrednia jest korzystną formą zbytu, gdyż pozwala uniknąć przechwytywania części zysku przez pośredników. Korzyści ze sprzedaży bezpośredniej odnoszą nie tylko sprzedający rolnicy ale również nabywcy-konsumenci. Rolnicy sprzedają swoje produkty po cenach rynkowych zamiast oddawać...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Opolska Kooperatywa Spożywcza – ekologiczna żywność, prosto od rolnika
Prawie dekadę temu grupa opolskich mam skrzyknęła się i razem przygotowuje zamówienia u dostawców żywności ekologicznej. Dzięki temu rolnikom działającym w Opolskiej Kooperatywie Spożywczej łatwiej jest sprzedawać swój towar, a uczestniczki mogą nabywać ekologiczną żywność tajniej i bezpośrednio od rolników.