Cukier jest strategicznym towarem na światowych rynkach. Jest źródłem energii oraz dodatkiem smakowym wielu potraw. Jego spożywanie w nadmiarze sprzyja jednak otyłości, rozwojowi chorób serca, choroby nadciśnieniowej, cukrzycy, czy próchnicy zębów. Ma więc w tej drugiej odsłonie zdecydowanie negatywne działanie, stając się problem wielu społeczeństw, zwłaszcza młodego pokolenia Polaków.
Grzegorz Juszczak, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaproponował podczas Forum w Krynicy wprowadzenie podatku od cukru, co ma na celu głównie walkę z problemem otyłości i cukrzycy oraz zasilenie Funduszu Zdrowia Publicznego.
Rozwiązanie tego typu funkcjonuje już w kilku krajach. W produktach z wysoką jego zawartością, tj. napojach, czy słodyczach o zawartości powyżej 5g/100 ml wprowadziły je m.in. Kanada, USA, Australia, Francja, Finlandia i Węgry.
– Opodatkowanie produktów z wysoką zawartością cukru jest skuteczne i znacznie ogranicza jego spożycie, co pokazały przykłady innych państw – przekonywał na forum Adam Niedzielski, pełniący także obowiązki prezesa NFZ. Efektem dyskusji na ten temat jest też deklaracja przedstawicielki...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Podatek za nadmiar cukru w napojach
W kraju trwa Forum ekonomiczne, a jego jednym z tematów jest dbałość o zdrowie naszego społeczeństwa. To zaskakujące, ale dużą negatywną rolę w tym zagadnieniu odgrywa cukier, stąd wola jego dodatkowego opodatkowania.