StoryEditor

Podział majątku przy rozwodzie

W 1997 r. rozwiodłem się z żoną. Wyprowadziłem się ze wspólnego gospodarstwa i kupiłem własne. Czy po tylu latach od rozwodu mogę starać się o podział majątku? Czy moje prawa się przedawniły?
04.10.2020., 20:10h
Prawo żądania podziału majątku wspólnego (kiedyś nazywanego dorobkowym) nie ulega przedawnieniu. Oznacza to, że każdy z małżonków może się domagać podziału majątku w każdym czasie. Podział majątku może nastąpić dopiero wtedy, gdy między małżonkami zniesiona zostanie wspólność majątkowa, a więc dopiero po rozwodzie, orzeczeniu separacji czy zniesieniu wspólności poprzez umowę lub orzeczeniem sądu.

W czasie trwania wspólności podział jest niedopuszczalny. Czytelnik zatem nawet po ponad dwudziestu latach od rozwodu ma prawo żądać podziału majątku wspólnego. Byli małżonkowie mogą się porozumieć i zawrzeć umowę u notariusza (w skład gospodarstwa wchodzi prawo własności nieruchomości) lub pozostawić rozstrzygnięcie sądowi.

Sąd w sprawie o podział majątku ustala skład majątku i jego wartość. Ponadto, może ustalić nierówne udziały w tym majątku (na żądanie strony), rozlicza wzajemne roszczenia stron postępowania. Wśród roszczeń mogą znaleźć się przykładowo: roszczenia o rozliczenie nakładów na majątek wspólny z majątku osobistego jednej ze stron (np. koszty remontu budynku wykonane po rozwodzie), roszczenie o udział w dopłatach u...
Pozostało 15% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. styczeń 2025 01:48