StoryEditor

Udział w spółdzielni po śmierci jej członka

Członek spółdzielni przeniósł swój udział w niej na syna, ale ujawniono to dopiero po jego śmierci. Czy takie przeniesienie jest skuteczne?
05.10.2020., 09:10h
Zbycie udziałów w spółdzielni w sposób, jaki ma to miejsce np. w spółce z o.o. nie jest dopuszczalny, gdyż „udział” w spółdzielni oparty jest na członkostwie. Wstąpienie jednego członka w miejsce innego może nastąpić w ten sposób, że pierwszy członek spółdzielni wystąpi ze spółdzielni, która wypłaci mu wniesiony wkład, a kolejny do niej wstąpi wnosząc swój.

Sposób rozliczeń pomiędzy stronami (spółdzielnią, występującym i wstępującym członkiem) może być ustalony odrębnie, na przykład poprzez cesję wierzytelności. Przypomnieć należy, że przyjęcie w poczet członków spółdzielni wymaga zgody organu wskazanego w jej statucie. Bez niej dana osoba nie zostanie członkiem.

Z powyższego wynika zatem, że do skutecznego przeniesienia udziałów pomiędzy ojcem i synem nie doszło.

Niezależnie od tego nadmienić należy, że po śmierci członka spółdzielni to jego spadkobierca dziedziczy udziały, jeśli jest członkiem spółdzielni lub złożył deklarację przystąpienia do niej. Syn, który miał otrzymać udziały w spółdzielni od zmarłego ojca może zatem, jeśli jest spadkobiercą, złożyć oświadczenie o wstąpieniu do niej. Spółdzielnia zaś ...
Pozostało 22% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 15:05