StoryEditor

Wielkość ekonomiczna będzie mierzona „Standardową Produkcją”

W nowym PROW na lata 2014-2020 będą obowiązywały nowe zasady wyliczania wielkości ekonomicznej gospodarstw.
27.03.2015., 11:03h

Do określania wielkości ekonomicznej gospodarstw stosowany będzie nowy wskaźnik: Produkcja Standardowa, który zastąpi dobrze znane od wielu lat ESU. Różnica pomiędzy oboma wskaźnikami polega na tym, że Produkcja Standardowa odnosi się do wartości wytworzonych produktów, a nie do osiągniętej nadwyżki jak było to w przypadku ESU.

Z technicznego punktu widzenia sposób wyliczenia wielkości gospodarstwa na podstawie nowego wskaźnika będzie wyglądał tak samo jak w przypadku ESU. Ze względu na znaczne zróżnicowanie intensywności rolnictwa w naszym kraju, Polskę na potrzeby wyznaczenia wskaźników standardowej produkcji podzielono na 4 makroregiony. Są to:

  • Pomorze i Mazury (województwa: lubuskie, zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie),
  • Wielkopolska i Śląsk (województwa: kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie),
  • Mazowsze i Podlasie (województwa: łódzkie, mazowieckie, lubelskie, podlaskie),
  • Małopolska i Podgórze (województwa: śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie).

Dla każdego z tych makroregionów i dla każdego rodzaju produkcji będą wyliczone odpowiednie wskaźniki określające wartość Standardowej Produkcji dla 1 hektara, czy 1 sztuki zwierząt. Obliczenie wielkości gospodarstwa polegać będzie na przemnożenie fizycznych rozmiarów prowadzonej w gospodarstwie produkcji (np. powierzchni upraw, liczy zwierząt) przez odpowiedni wskaźnik i zsumowaniu uzyskanych wartości.

Obecnie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej opublikował wartości wskaźników Standardowej Produkcji „2010”, które być może po przeliczeniu na euro będą podstawa do obliczania wilskości ekonomicznej gospodarstw w pierwszych naborach z nowego PROW. Wartości tych wskaźników można znaleźć w publikacji „Współczynniki Standardowej Produkcji „2010” dla celów Wspólnotowej Typologii Gospodarstw Rolnych” wydanej przez IERiGŻ. Publikację te można pobrać ze strony internetowej.

Obecnie wartości te są wyrażane w złotówkach. Na razie nie znamy jeszcze kursu EUR/PLN według którego wartości te będą przeliczone na euro.

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. listopad 2024 08:37