StoryEditor

Bonusy frekwencyjne w grze – KGW składajcie wnioski!

Już niebawem rozpoczną się wypłaty bonu frekwencyjnego. Zanim jeszcze nastąpią, koła powinny złożyć stosowne formularze. Do kiedy mają czas na dopełnienie formalności?

28.10.2024., 11:30h

Spis treści:

Bon frekwencyjny dla KGW

Bonus frekwencyjny – ważny termin!

Bon frekwencyjny – jakie KGW skorzystają?

Ostatnie wybory parlamentarne były ogromnym sukcesem frekwencyjnym. W wyborach do Sejmu frekwencja wyniosła 74,38 proc., natomiast do Senatu – 74,31 proc. Wiele małych gmin przekroczyło frekwencję 60 proc., w związku z czym mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.

Przeczytaj także: Wielki Finał Bitwy Reginów 2024 za nami! Jakie KGW zwyciężyło”

Bon frekwencyjny dla KGW

Dodatkowe pieniądze należą się KGW z gmin, w których frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 procent. Koło może otrzymać 5 tys. zł. Co ciekawe, KGW będzie musiało zorganizować jedną imprezę na rzecz lokalnej społeczności i na ten cel przeznaczyć połowę uzyskanego wsparcia. Pieniądze otrzymają KGW wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich oraz koła działające jako stowarzyszenie na podstawie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach albo jako kółko rolnicze na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 roku.

Bonus frekwencyjny – ważny termin!

Wnioski o przyznanie wsparcia koła mogą składać do 29 listopada 2024 roku. Uwaga! 5 tysięcy złotych mogą otrzymać koła gospodyń wiejskich posiadające osobowość prawną, w przeciwnym wypadku muszą uzyskać wpis do rejestru.

Jak wnioskować o bonus frekwencyjny?

Nabór prowadzą biura powiatowe ARiMR. Formularze znajdują się na internetowej Agencji. Aplikować można poprzez platformę ePUAP, czy mObywatel lub udając się osobiście do placówki. Można wybrać także tradycyjną wysyłkę pocztową.

Bon frekwencyjny – jakie KGW skorzystają?

Podsumowując, bonus mogą otrzymać koła, które na dzień złożenia wniosku o udzielenie pomocy zostały wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich i na dzień 15 października 2023 roku działały jako samodzielne koło gospodyń wiejskich albo jako jednostka organizacyjna kółka rolniczego. Ponadto, koło powinno legitymować się numerem identyfikacyjnym w ewidencji producentów, KGW nie może być w stanie likwidacji i co najważniejsze wsparcie otrzymać mogą KGW z gmin, w których frekwencja w ostatnich wyborach parlamentarnych przekroczyła 60 procent.

Fot. MRiRW z archiwum redakcji

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. październik 2024 11:32