StoryEditor

Czujka dymu jako obowiązkowe wyposażenie domu – od kiedy nowe zasady?

Czujka dymu to urządzenie, które szybko ostrzega przed niebezpieczeństwem związanym z wystąpieniem pożaru. Czas w tym wypadku ma ogromne znaczenie – stąd apel strażaków, aby w każdym domu montaż tego sprzętu był obowiązkowy. Czy ten projekt zostanie wcielony w życie?

07.10.2024., 12:20h

Spis treści:

Pożary w Polsce

Zagrożenie pożarowe na wsiach

Czy czujki dymu będą obowiązkowe?

Obowiązkowe czujki tlenku węgla

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

W wielu polskich domach tego sprzętu nie ma, a warto o nim przypominać, tym bardziej, że 17 listopada przypada Europejski Dzień Czujki Dymu. Pomysł instalowania czujek w domach nie jest nowy – są one obowiązkowe w wielu krajach, np. w Niemczech, Francji, Norwegii, Danii, Szwecji, Irlandii, Austrii, Belgii czy Holandii. – Badania w Wielkiej Brytanii i USA potwierdziły, że zastosowanie urządzeń wczesnego ostrzegania o pożarze redukuje ryzyko śmierci o 40 % i więcej – czytamy na gov.pl.

Pożary w Polsce

A jest o co zawalczyć! W ubiegłym roku miało miejsce 29 735 pożarów w obiektach mieszkalnych, 365 osób zginęło, 1 921 odniosło obrażenia. Kolejną istotną kwestią jest zagrożenie związane z emisją tlenku węgla – strażacy przeprowadzili aż 4 350 interwencji, w których 53 osoby śmiertelnie zatruły się czadem, a 1 468 uległo podtruciu.

Zagrożenie pożarowe na wsiach

Ogromne zagrożenie istnieje na wsiach, ponieważ wciąż popularne są źródła ciepła będące powodem ryzyka pożarowego. Dlatego warto zamontować czujniki na tych terenach, aby nie dochodziło do tragedii, a także przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzić instalację wentylacyjną

Przeczytaj także: Zmiana czasu na zimowy – kiedy przestawiamy zegarki w 2024 roku?

Czy czujki dymu będą obowiązkowe?

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej proponuje wprowadzenie obowiązku wyposażania mieszkań w czujki dymu. Rekomendacja już wpłynęła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Za wprowadzeniem w życie tego projektu przemawiają fakty. Już są pierwsze ofiary czadu w naszym kraju (w Jaworznie zginęły dwie osoby). Wymóg instalowania czujników w mieszkaniach byłby sporym krokiem ku rozszerzeniu ochrony przeciwpożarowej budynków. Ponadto, doświadczenie strażaków po gaszeniu tragicznego w skutkach pożaru kamiennicy w Poznaniu również przemawia za tym, aby montować czujki dymu. Tylko dzięki szybkiej interwencji udało się tak sprawnie ewakuować mieszkańców palącej się kamiennicy. O pożarze zaalarmowały właśnie czujki dymu.

image
Czujki dymu 
FOTO: Envato Elements

Obowiązkowe czujki tlenku węgla

Jakie założenia proponują strażacy? Montaż czujek w nowych mieszkaniach od momentu wejścia w życie nowych zasad i stopniowe wyposażanie pozostałych obiektów mieszkalnych, w ciągu pięciu lat.  Ale to nie wszystko. Na straży bezpieczeństwa miałyby stać czujki tlenku węgla w pomieszczeniach szczególnie narażonych na awarię ze względu na proces spalania paliwa stałego, ciekłego czy gazowego.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

Warto przede wszystkim:

  • regularnie sprawdzać szczelność przewodów kominowych,
  • wykonywać przeglądy techniczne,
  • stawiać na sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta,
  • nie zasłaniać urządzeń grzewczych,
  • nie zaklejać kratek wentylacyjnych,
  • sprawdzić poprawność działania wentylacji,
  • zainstalować czujki dymu i tlenku węgla oraz monitorować regularną wymianę ich baterii.

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl, rmf24

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. październik 2024 13:12