StoryEditor

Dzikie z natury, czyli 5 zaskakujących faktów na temat dziczyzny

Dziczyzna – termin powszechnie wszystkim znany, ale nie do końca poprawnie rozumiany. To nie tylko mięso z dzika, ale także zająca, sarny, jelenia czy też daniela. Choć w opinii publicznej krąży wiele plotek na ten temat, przedstawiamy 5 niezwykłych faktów o dziczyźnie.
21.02.2019., 16:02h
Przede wszystkim bezpieczeństwo!
Wiele osób ma negatywne nastawienie do dziczyzny. Nie ma w tym nic dziwnego, chociażby z faktu, że człowiek boi się nieznanego i z natury lubi mieć kontrolę nad wszystkim. A w przypadku dzikiej zwierzyny jest to mało prawdopodobne. Jednak mięso, które trafia do sprzedaży przechodzi wiele kontroli i badań weterynaryjnych. Do sklepów i hurtowni trafia tylko taki produkt, który otrzymał certyfikat na pojawienie się na rynku. Oprócz tego jest to nadzorowane prawnie, więc jest to gwarancja bezpieczeństwa.
Zdrowie na talerzu
W dobie diet i zdrowego trybu życia warto sięgnąć po produkty, które to zapewnią. „Dzikie” mięso jest mniej kaloryczne od innych znanych mięs na rynku, tj. wołowina, wieprzowina. W 100 gramach dziczyzny jest średnio 110-130 kalorii, gdzie kawałek mięsa ze zwierząt hodowlanych ma w 100 gramach nawet 300 kalorii. Oprócz tego w mięsie ze zwierzyny łownej jest więcej substancji odżywczych, m.in. witaminy B1, B2 i B6 oraz mikroelementów: żelaza, wapnia, magnezu i selenu. Co ważne, dziczyzna dzięki temu, że nie zawiera konserwantów, a wiec jest naturalna, polecana jest osobom z alergiami pokarmowymi.
Jakość = cena
Dziczyzna to produkt naturalny, o wysokiej jakości. Dzika zwierzyna żywi się tym, co znajdzie w lesie bądź na pobliskich terenach. W wyniku tego, ich mięso ma wyjątkowy smak i aromat. Dziki, jelenie, sarny i wiele innych to zwierzęta wolnożyjące. Pozyskanie z nich mięsa jest o wiele trudniejsze i kosztowniejsze niż w przypadku zwierząt hodowlanych. Pomimo tych trudności, ceny dziczyzny nie są o wiele droższe od innych gatunków mięs.
Dziczyzna nie tylko dla elity
Już od XVI wieku kultywowana jest tradycja kuchni myśliwskiej, gdzie króluje dziczyzna. Początki sięgają czasów polskiej szlachty. Obecnie wiele osób kojarzy serwowanie dziczyzny jako potrawy przeznaczonej dla wyższych sfer, na stanowiskach. Jednakże mięso nadaje się na każdą okazję bez względu na pozycje społeczną.
Tradycja i historia
W historii dziczyzna była podstawowym składnikiem dań królów i szlachciców. Goście zapraszani na dwór magnacki byli częstowani licznymi daniami z dzika, jelenia czy sarny. Związane także były z tym królewskie łowy. W czasie rozbiorów mięso z dzikiej zwierzyny miało charakter patriotyczny, pielęgnowano w ten sposób polska tożsamość. Dzięki coraz większej popularności dziczyzny możemy obecnie zgłębiać tradycje kulinarną Polski.   
kk
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 22:31