StoryEditor

Kiedy rozpocznie się sezon na grzyby? Jest szansa!

Okres grzybowy już dawno w toku, a w wielu województwach grzybów jest jak na lekarstwo. O co chodzi? Czy w ogóle możemy liczyć na pojawienie się grzybów w lesie?

23.09.2024., 13:35h

Spis treści:

Kiedy wysypy grzybów w 2024 roku?

Nie ma grzybów w lasach

Jakie grzyby zbieramy?

Jak przygotować się do grzybobrania? 

Zbieranie grzybów to wielka frajda, ale nie tylko. To świetny sposób na pozyskiwanie darmowego i pysznego jedzenia! Zwykle największy wysyp grzybów występuje we wrześniu i październiku. Wszystko zależy od pogody. Obfite opady przyspieszają ich wzrost, susza natomiast może oddalić grzybobranie w czasie. Co roku najlepszy czas na zbieranie grzybów trwa do późnej jesieni, aż do pojawienia się pierwszych przymrozków. Aby grzybów było dużo, potrzebne jest wilgotne i ciepłe środowisko. Temperatura powinna być wysoka, a do tego nie może zabraknąć ciepłego deszczu. Grzyby potrzebują dużej dawki wilgotności, jeśli jest zbyt sucho – grzyby nie wyrosną. Jeśli wilgoci jest za dużo, to też nie jest dobry znak – taka sytuacja może powodować ich pleśnienie.

Przeczytaj także: W tych miejscach możesz być ukarany za grzybobranie. Sprawdź, czy zbierasz tam grzyby!

Kiedy wysypy grzybów w 2024 roku?

Fani grzybobrania mogą się już niecierpliwić, ponieważ w większości lasów w Polsce grzybów nie ma. Dlaczego? Okazuje się, że szkopuł tkwi w zmianie klimatu. Wysyp grzybów ma nas zaskoczyć w samej końcówce września lub na początku października.

– Wszystko idzie zgodnie z "planem" ku jesiennemu wysypowi grzybów. Tego roku może być szczególnie obfity i w całym kraju. Przesłankami do tego jest, obok wilgoci, wygrzana gleba i brak większych (poza lokalnymi - Przedgórze Sudeckie, świętokrzyskie i inne lokalnie) letnich wysypów grzybów. Poczekamy do ostatniej dekady września i początku października, i sypnie – czytamy w serwisie grzyby.pl. Cieplejszy klimat może zaowocować tym, że wysyp grzybów przesunie się już na stałe na październik, a nawet na listopad!

Nie ma grzybów w lasach

Najbardziej dramatyczna sytuacja jest tam, gdzie panuje susza, np. na terenie lasów z województwa łódzkiego, mazowieckiego, czy śląskiego – tam grzybów brak. Zwykle o tym czasie grzybiarze z Wielkopolski, Małopolski, województwa świętokrzyskiego i Lubelszczyzny mają już kosze pełne brązowych kapeluszy – w tym roku muszą jeszcze chwilkę poczekać.

image

Straszna choroba – uważaj podczas zbierania owoców w lesie!

Jakie grzyby zbieramy?

Najważniejsze, aby zbierać tylko te okazy, które znamy. Nie warto ryzykować. Do zbierania grzybów podchodzimy z ostrożnością i rezerwą. Jak wiadomo, zjedzenie grzybów niejadalnych może powodować ciężkie zatrucia, także śmiertelne. Pomoc medyczna najczęściej polega na szybkim przeszczepie wątroby. Dlatego zawsze zbieramy okazy jadalne, nieuszkodzone i bez pleśni. Unikamy małych grzybów, ponieważ mogą nie wykształcić jeszcze charakterystycznych cech gatunku i trudno je rozpoznać. Grzyby należy umieścić w koszyku, ponieważ w plastikowej torbie szybciej się psują. Nie należy podawać grzybów dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, ani osobom starszym i cierpiącym na schorzenia przewodu pokarmowego.

image
Grzyby w lesie
FOTO: Envato Elements

Jak przygotować się do grzybobrania?

Zaopatrujemy się w kurtkę przeciwdeszczową, wysokie nieprzemakalne obuwie, a także spray na kleszcze i komary. W przypadku zagubienia się w lesie, należy poszukać słupka granicznego, który pomoże ustalić lokalizację i następnie skontaktować się z policją. Należy także uważać na niewybuchy oraz niewypały z okresu wojny, a w razie znalezienia takich niebezpiecznych przedmiotów, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112. 

Fot. envato elements

Źródło: gov.pl, grzyby.pl, money.pl

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
15. listopad 2024 15:19