StoryEditor

Konferencja i wystawa „100 lat rozwoju polskiej wsi”

Dzisiaj i jutro odbywa się konferencja połączona z wystawą pod bardzo ciekawym tytułem "Sto lat rozwoju polskiej wsi", w czasie której licznie zebrani naukowcy oraz eksperci postarają się znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: którą drogą przebiegał rozwój polskiej wsi w ciągu minionych 100 lat? Jaki wpływ miało na nią ostatnie 30 lat III Rzeczpospolitej oraz 40 lat Polski Ludowej? I wreszcie - ile dziś w polskiej wsi pozostało z rolnictwa?
10.10.2019., 10:10h

Bardzo ciekawą kwestią, spoglądając w naszą historię, wydaje się także kwestia - czy chłopskie pamiętniki, które opisywały zmiany na polskiej wsi sto i więcej lat temu, następujące po 1945 roku, wpłynęły jakoś na chłopską mentalność? A może dzisiejsze poglądy i zachowania społeczności wiejskich to zemsta za wielowiekowe ciemiężenie?...

Czy na te i wiele innych pytań uda się znaleźć odpowiedź uczestnikom konferencji „Sto lat rozwoju polskiej wsi? Interdyscyplinarny dialog międzypokoleniowy, który 10 i 11 października 2019 r. odbędzie się w Warszawie w Pałacu Staszica – Polska Akademia Nauk, ul. Nowy Świat 72 to pokaże. Całość wydarzenia będziemy relacjonować na naszej stronie.

Warto dodać, że wśród zaproszonych gości znajdą się zarówno naukowcy: dr hab. Monika Stanny – (dyrektor Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN), prof. dr hab. Maria Halamska (czł. koresp. Académie d’Agriculture de France, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN), dr Ewelina Szpak (Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN, prof. dr hab. Roch Sulima (prof. em. Uniwersytetu Warszawskiego), jak i praktycy: Tomasz Zdziebkowski – prezes Top Farms sp. z o.o., największego gospodarstwa rolnego w Polsce.

Drugiego dnia konferencji w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. Michała Oczapowskiego (Narodowy Instytut Dziedzictwa i Kultury Wsi), ul. Krakowskie Przedmieście 66,  odbędzie się debata „Dokumenty osobiste jako źródło... czy tylko wiedzy” dotycząca współczesnych pamiętników polskich rolników. Towarzyszyć jej będzie wystawa prezentująca fotografie oraz fragmenty pamiętników nadesłanych w ramach konkursu „100 lat mojego gospodarstwa”, zorganizowanego w 2018 r. przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze.

"top agrar Polska" jest patronem medialnym konferencji „Sto lat rozwoju polskiej wsi. Interdyscyplinarny dialog międzypokoleniowy”

Program konferencji można pobrać TUTAJ










Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. listopad 2024 12:23