Zajączek ma symbolizować płodność. Kurczak symbolizuje znoszącą jajka kurę, a więc nowe życie. Natomiast symbol baranka wyrasta z judaizmu, gdzie oznaczał ofiarowanie baranka paschalnego w świątyni. Trudno stwierdzić, które z nich jest symbolem świąt, tym bardziej, że w wielu wielkanocnych koszyczkach pojawią się obok siebie.
Podobnie jest z tradycjami świątecznymi, bo w róznych częściach kraju spotkamy rózne zwyczaje i kulinaria. I tak na przykład:
Na Kaszubach wierzono w uzdrawiającą moc palm wielkanocnych, czemu wyraz dawano wieszając je na drzwiach po wcześniejszym ich poświęceniu.
Na Śląsku rolnicy wtykali palmy w pole, by zapewnić sobie urodzaj plonów, a wystrzeganie się prac polowych w całym wielkim tygodniu miało zapewnić wysokie plony.
Małopolska strząka to potrawa przygotowywana na wielaknocne śniadanie z tego, co jest w święconce - wędlina, jajka, chrzan oraz z dodatkiem wody i octu.
W Wielkopolsce znane było przedświąteczne palenie żuru i zakopywanie śledzi, które w okresie wielkiego postu stanowiły główne smaki w kuchni.
Podkarpacie swego czasu słynęło ze studzieniny, czyli wielaknocnej galarety z nózek wieprzowych, koniecznie polanej octem.