Program Moja Woda - na czym polega?
Program Moja Woda służy wspieraniu przedsięwzięć związanych z gromadzeniem i wykorzystywaniem wody opadowej czy roztopowej. Jego głównym celem jest ochrona zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych i zapewnienie odpowiedniej infrastruktury do dalszego rozsądnego wykorzystywania nagromadzonej deszczówki.
Zobacz także: Prawo budowlane: jakie zmiany w 2024 roku?
Kto może dostać dotację z programu Moja Woda?
O dofinansowanie w programie Moja Woda mogą się starać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny. Warto jednak mieć na uwadze, że wsparcie w ramach tego programu udzielane jest tylko raz. Osoba, która już skorzystała z dotacji i chce na przykład rozbudować przydomowy system gromadzenia deszczówki o kolejny element, nie otrzyma pieniędzy z Mojej Wody.
Moja Woda 2024: na co można dostać pieniądze?
W obecnym naborze wniosków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można otrzymać pieniądze na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji takich jak:
- przewody odprowadzające wody opadowe zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego; podziemnego, otwartego lub zamkniętego, szczelnego lub infiltracyjnego;
- instalacje rozsączające, zbiornik retencyjny nadziemny, podziemny, otwarty lub zamknięty, szczelny lub infiltracyjny;
- elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody;
- instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych lub roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem.
Zuzanna Ćwiklińska halowies.pl
Fot: Canva