StoryEditor

Ruinersi na wsi – na czym polega fenomen tego zjawiska?

Coraz więcej osób poszukuje alternatywnego sposobu na życie. Bywa, że jest nim kupno starego domu na wsi i wyremontowanie go z poszanowaniem otoczenia i jego pierwotnego projektu. Dlaczego ruinersi decydują się na taki krok?

27.10.2024., 16:00h

Spis treści:

Ruinersi w Polsce

Remont wiejskiego domu 

Stary dom na wsi

Stare domy mają duszę i… wiele niespodzianek!

Ruinersi remontują z szacunkiem  

Ruinersi w sieci

Ruinersi to fani starych domów, wiejskich niecodziennych krajobrazów, tego co dawne, ale wciąż żywe i autentyczne. To amatorzy odnawiania i nadawania nowego życia miejscom i przedmiotom, które powstały wiele lat temu, ale wciąż mogą służyć kolejnym pokoleniom. Ruinersi to także osoby, które porzuciły życie miejskie, by zgłębić uroki wiejskich przestrzeni z dala od hałasu i wielkomiejskiego zgiełku.

Ruinersi w Polsce

Trend na kupowanie starych wiejskich domów do remontu nasilił się w okresie pandemii. To wtedy wiele osób zrozumiało, jak bardzo tęskni do natury i nieskrępowanego miejskimi zasadami życia w zgodzie z własnym wewnętrznym kodem. Na tego typu zmianę decydują się najczęściej osoby przemęczone miejskim życiem, po wielu latach w korporacji, biegu i bytowaniu w przebodźcowanym środowisku. Takim decyzjom sprzyja także wiek, po magicznej czterdziestce wiele osób chce odmienić swoje życie. W pewnym momencie atrakcje, jakie oferuje duże miasto (kina, teatry, koncerty, spotkania w klubach) przestają cieszyć i wystarczać. To dobry moment na to, aby przewartościować swoje życie i zacząć je od nowa, w nowym miejscu, w nowym-starym domu. Taka sytuacja nie musi wywracać życia zawodowego do góry nogami – wiele firm oferuje przecież możliwość pracy zdalnej. Sporo osób będących freelancerami wybiera taki model życia – praca z domu, z ogrodu, w otoczeniu starych drzew jest niezwykle smacznym kąskiem.

Przeczytaj także: Poznaliśmy najpiękniejszą wieś województwa śląskiego!

Remont wiejskiego domu 

Nieśpieszne życie poza schematem dyktowanym przez korki, pracę od 8 do 16, wariackie tempo i zajęcia pozalekcyjne dzieci to wizja atrakcyjne.Ruinersi miejskie przyzwyczajenia zamieniają na innym rodzaj wyzwań. Bo przecież odrestaurowanie budynku, który najczęściej popadł w ruinę, wcale nie jest łatwe, ani przyjemne. Ruinersi mają swoje własne trudności, ale przyświeca im jasny cel – własny dom na wsi, a do tego z duszą. Marzenie o sielankowym poranku z kubkiem kawy na tarasie nie od razu jest możliwe – remont może przeciągać się długimi miesiącami.

Stary dom na wsi

W jaki sposób ruinersi pozyskują nieruchomości? Przede wszystkim przeglądają ogłoszenia sprzedaży domów w odpowiednich lokalizacjach, np. na Mazurach, na Śląsku, czy na wsiach położonych w malowniczych regionach Polski. Czasami wiadomości o niezwykłym domu roznoszą się jak zapach ciepłych bułeczek za pomocą mediów społecznościowych lub są przekazywane z ust do ust i nagle trafiają do potencjalnych ruinersów. Dla wielu osób kupno starego domu to największe marzenie. Nie każdy chce zbudować nowy dom, czy kupić budynek od dewelopera.  

Stare domy mają duszę i… wiele niespodzianek!

Aby nie popaść w zbytnie idealizowanie tego fenomenu, no bo przecież powszechnie wiadomo, że stare domy mają niesamowity potencjał i wiele ciekawych rozwiązań architektonicznych, to jednocześnie są pełne niespodziewanych pułapek. Początkowo może wydawać się, że budynek jest w dobrym stanie, aby po czasie ujawnić swoje prawdziwe oblicze. Na tym odkryciu może ucierpieć budżet domowników... Odnowić można nie tylko stary dom, ale także stodołę, inne budynki gospodarcze, czy nawet opuszczony dworek. Co ciekawe, ruinersi powołują do życia także niebanalne miejsca spotkań i mają ambicje na tworzenie ośrodków z potencjałem kulturotwórczym.

Przeczytaj także: Antygrypina – na przeziębienie, katar i kaszel! Przygotuj ją w domu!

Ruinersi remontują z szacunkiem  

Ruinersi zawsze starają się dopasować swoją wizję do tego, co wokół. Ich projekt nie może stanowić realizacji wyłącznie swojego widzimisię, preferują wpisanie się do zastanej rzeczywistości, w poszanowaniu otoczenia, kontekstu miejsca, krajobrazu, stylu architektonicznego.

Ruinersi w sieci

Mazurscy Ruinersi (& Friends), czy Ruinersi na Dolnym Śląsku – to grupy założone na Facebooku, skupiające pasjonatów odnawiania starych domów. To źródło rzetelnych i popartych doświadczeniami informacji. Ewa Bakota, która również przeprowadziła się do niegdyś zrujnowanego domu, tworzy także autorski podcast “Ruinersi. O życiu z dala od miasta”, dzieląc się ciekawymi spostrzeżeniami ze swojego życia. Fenomen ruinersów jest coraz większy, a jego zwolennicy mają potrzebę wzajemnego kontaktu.

Fot. otwarcia envato elements

Angelika Drygas
Autor Artykułu:Angelika Drygas
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. październik 2024 16:02