Spis treści:
Kuchnia i łazienka w domu seniora
Jak urządzić mieszkanie dla seniora?
Większość osób starszych wybiera samodzielne mieszkanie, aby móc postępować według własnych zasad. Czasami mieszkają w pojedynkę, czasami w parze. Ze względu na wiek już nie są w stanie podejmować wszystkich aktywności fizycznych jak to było, gdy byli młodsi. Stąd potrzeba zaaranżowania przestrzeni do ich życia.
Jak urządzić salon seniora?
Miejsce centralne pokoju wypoczynkowego zajmuje wygodna kanapa, służąca do czytania książek czy gazet, oglądania telewizji, słuchania radia czy po prostu do drzemek. Sofa nie może być za niska i za miękka, bo wtedy wstawanie będzie bardzo utrudnione i niekomfortowe. Twardsza kanapa będzie lepszym rozwiązaniem. Dobrze jeśli wyposażymy ją w poduchy mogące służyć za wsparcie dla pleców. Podobnie z fotelem – ten także powinien być ergonomiczny, wygodny dla lędźwi, z podłokietnikami i podnóżkiem, aby komfort był naprawdę wysoki. Warto zainwestować w stół i krzesła z oparciem i miękką poduszką, aby było wygodnie jeść bez ryzyka schylania się.
Kuchnia i łazienka w domu seniora
W tym wypadku nie sprawdzi się wysoka zabudowa kuchenna. Senior nie powinien wchodzić na krzesła w celu wydobycia potrzebnej rzeczy z szafki. Krawędzie blatu dobrze jest zabezpieczyć, aby nie zraniły domowników. Bardzo wygodne są szuflady cargo, jednak pamiętajmy, aby nie znajdowały się za nisko. Wszystkie potrzebne artykuły muszą być na wierzchu.
Łazienka dla seniora powinna być wyposażona w:
- przestronny prysznic, bez progów,
- można zamontować poręcze i siedzisko,
- podłogę z powierzchnią antypoślizgową.
Przeczytaj także: „Aktywny rodzic” a KRUS – czy rolnikom przysługuje wsparcie?
Sypialnia dla starszej osoby
Łóżko jest niezwykle istotną częścią sypialni. Najważniejszy jest jednak materac – dobrze dobrany do preferencji indywidualnych i ewentualnych schorzeń seniora czy seniorki. Najczęściej wybór pada na materace ortopedyczne i twarde, aby łatwiej rano wstać z łóżka. Sama rama nie może być niska – znacznie wygodniejsze są łóżka wyższe, kontynentalne – łatwiej jest się położyć i wstać oraz te posiadające wygodny zagłówek. Osoby schorowane lepiej poczują się, gdy ich mebel będzie miał regulację stelaża. Zainwestujmy w przyjemne oświetlenie – wszystkie gniazdka, kontakty i wyłączniki powinny być w zasięgu ręki seniora – bez potrzeby schylania się. Można rozważyć montaż lamp, które posiadają czujniki ruchu.
Przeczytaj także: Urlop w 2025 roku – jak go zaplanować, aby zyskać najwięcej wolnego?
Jak urządzić mieszkanie dla seniora?
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest takie dostosowane wnętrza, aby nie stwarzało problemów z poruszaniem. Chodzi na przykład o wąskie przejścia, wysokie progi, schody. Dla starszych domowników barierą mogą okazać się nawet zbyt masywne drzwi. Seniorka nie ma już przecież zbyt dużo siły, aby sobie z nimi radzić. Wygodne przemieszczanie, bez ciągłej potrzeby uważania, to sprawa wielkiej wagi. Urządzone wnętrza muszą być również estetyczne i komfortowe. Wiele osób starszych porusza się o kulach, czy na wózku inwalidzkim, a więc pokoje niech będą przestronne, niezagracone. Meble ustawiamy tak, aby stworzyć wyraźny ciąg komunikacyjny. Na podłodze nie można zostawić kabli, czy innych wystających części, o które senior mógłby potknąć się lub zahaczyć. Podobnie z dywanami – bezpieczniej jest zainwestować w wykładzinę lub pozostawić panele bez okrycia, ewentualnie skorzystać z mat antypoślizgowych, dzięki którym dywany nie przesuną się i nie spowodują potknięcia. Dom należy zaopatrzyć w czujniki dymu, gazu, czadu – w razie niedopilnowania sytuacji przez seniora.
fot. envato elements